Článek
Proti druhému pololetí loňského roku se sice vyplacená částka za různá poradenství v resortu obrany snížila z deseti miliónů na čtyři, ale otázky, zda jsou odměny přiměřené a ospravedlnitelné, zůstávají. Právo kontaktovalo poradce i vojenské instituce a zeptalo se, za jaké služby peníze vyplácejí.
Ředitel Vojenského technického ústavu Václav Irovský letos zaplatí za dva poradce téměř milión korun. Radí mu bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který za první pololetí dostal od ústavu 338 tisíc korun. Bývalý předseda branného výboru Sněmovny Jan Vidím (ODS) zinkasoval za půlroční poradenství 150 tisíc korun. Smlouvy mají podepsané na celý rok.
Šedivý nechtěl svou práci pro ústav, který má na starosti hlavně výzkum a kontrolu nakupované vojenské techniky, komentovat. „Já nemám právo říkat takové věci, zeptejte se v technickém ústavu,“ řekl Právu.
Ve VTÚ také nebyli příliš sdílní. „Jiří Šedivý poskytuje poradentství v řízení konkrétních projektů, například v oblasti vývoje průzkumných a přehledových prostředků,“ napsala Právu Veronika Žižlavská z VTÚ.
„Znám prostředí“
Ještě neprůhledněji se vyjádřila v případě Vidíma. Jen potvrdila, že se „podílí na podkladových materiálech zaměřených na postavení státního podniku směrem k jeho specifické působnosti v rámci státní správy“.
Vidím byl sdílnější. Právu řekl, že řediteli Irovskému radí hlavně v legislativě. Na co ale technický ústav potřebuje znalce na legislativu?
„Jde o mou znalost jednání Poslanecké sněmovny a chodu ministerstva. Připravuji se s panem ředitelem na významná jednání s představiteli resortu,“ hájí Vidím svou práci. „Je logické, že se svou znalostí prostředí pracuju pro resort obrany,“ dodal Vidím.
S Irovským se poznal právě jako šéf branného výboru. „Když se mi chýlil mandát ke konci, na jednom zasedání výborů jsme se potkali s panem ředitelem a teď nevím, jestli jsem mu já nabídl spolupráci, nebo mi ji navrhl on,“ dodal Vidím.
Byl skoro dvacet let poslancem a teď se živí jako konzultant. Jednou z organizací, které radí, je Technická správa komunikací v Praze. „Byl jsem čtyři roky magistrátním tajemníkem a znám pražské reálie,“ vysvětlil důvod, proč si ho správa najala.
Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška by měli ředitelé státních podniků využívat služeb poradců jen výjimečně, pokud jim nestačí vlastní lidé. „V současné době probíhají ve státních podnicích kontroly, které se kromě jiného zaměřují právě na efektivitu finančních prostředků vynakládaných na využití externích služeb,“ řekl Právu Pejšek.
Radím hlavně při výběru nových kaplanů.
Minulý ministr obrany Vlastimil Picek využíval hojně služeb poradců, za druhé pololetí 2014 jim zaplatil 2,4 miliónu korun. Současný šéf resortu Martin Stropnický (ANO) si ponechal jediného poradce, a to biskupského sekretáře Tomáše Holuba, jemuž za půl roku obrana vyplatila 70 tisíc korun.
Holub Právu řekl, že ministerstvo s ním konzultuje vše, co se týká duchovní služby. „Radím hlavně při výběru nových kaplanů a při komunikaci s hlavním armádním kaplanem,“ řekl Právu Holub, sám bývalý hlavní kaplan.
Pozice poradce podle něj vyplývá z dohody všech církví a armády, že do chodu vojenských kaplanů bude moci mluvit někdo z církve, kdo není na ministerstvu obrany závislý. „Dohoda je, když je hlavním kaplanem evangelík, tak poradcem by měl být katolík,“ uvedl Holub. V současnosti funkci šéfa duchovní služby v armádě zastává husita.
Tři poradce má Stropnického náměstek Jakub Kulhánek, který na obraně hájí barvy soc. demokracie. V prvním pololetí jim vyplatil 70, 60 a 48 tisíc korun.
Kulhánek tvrdí, že ve skutečnosti erární peníze šetří. „V rámci kabinetu mám nárok na tři referentská místa, která jsem neobsadil, a šel jsem cestou poradců. Mám tři poradce na poloviční úvazek,“ řekl Právu.
Pracuje pro něj např. Jakub Landovský z ČSSD, který dělal v prezidentské kampani mluvčího Jiřímu Dienstbierovi. „Určitě nejde o trafiku, pan Landovský není exponovaný straník, a hlavně mi pomáhá s parlamentní agendou, připravuje mi podklady a dělá mi rešerše hlasování poslanců,“ poznamenal Kulhánek.
Platí ruské poradce
Řadu poradců si platí i ředitel Leteckých opraven Malešice. V prvním pololetí vyplatil přes 700 tisíc korun třem poradcům z Ruské federace. Podle ředitele marketingu LOM Daniela Dvořáka jsou naprostou nezbytností kvůli opravám ruských vrtulníků Mi, které jsou v české armádě.
„Ruští poradci působí jednak jako styčné orgány LOM v Ruské federaci, jednak jako experti na ruskou vrtulníkovou technologii,“ řekl Právu Dvořák. Nejvíc – 355 tisíc korun za půl roku – si vydělal Andrej A. Kuzmin, specialista na motory vrtulníků Mi-17.
„Prvotřídní odborník, který odpracoval 15 let v konstrukční kanceláři OAO Klimov Petrohrad, se momentálně podílí na modernizaci výroby a technologie v závodech v Praze,“ podotkl Dvořák.
Ze seznamu lze také vyčíst, kolik si personální agentury berou za získání nedostatkových profesí. Vojenský opravárenský podnik v Novém Jičíně sháněl vedoucího oddělení a mistra svařovny. Ostravská agentura Platan Prospect požadované lidi sehnala a naúčtovala si 144 tisíc korun.
„Výše odměny poskytnutá firmě Platan je přiměřená obsazovaným pozicím,“ řekl Právu obchodní ředitel VOP Richard Kuběna.