Hlavní obsah

Čeští vědci pokročili v boji proti dětské leukémii

Čeští vědci si připsali významný úspěch v boji s akutní dětskou leukémií. Mezinárodní studie, kterou vedli, ukázala možnosti optimalizace léčby a zvýšila šance malých pacientů na záchranu života. Výsledky studie zveřejnil prestižní americký časopis Journal of Clinical Oncology a v pátek ji představil přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Starý.

Foto: Profimedia.cz

Stěr krve pacienta s akutní leukémií

Článek

Výzkum se vedl v letech 2002 až 2007, v dalším období byli pacienti sledováni. "Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se potvrdilo, že se podařilo zachránit život 82 procentům dětí. Optimalizací léčby jsme vylepšili naději na vyléčení naprosté většině malých pacientů," uvedl Starý.

Studie sledovala 5060 dětí léčených ve 130 centrech v 15 zemích tří kontinentů, z České republiky v ní bylo 291 dětí.

Před půlstoletím nepřežil nikdo

Akutní lymfoblastická leukémie je nejčastější dětskou rakovinou ve vyspělých zemích, v Česku ji lékaři ročně zjistí zhruba u 70 dětí. Ještě před 50 lety byla stoprocentně smrtelná, první vyléčené dítě bylo v Motole diagnostikováno v roce 1969. V polovině 80. let tu vyléčili 67 procent dětí, v současnosti, po využití výsledků studie, až 89 procent.

Léčba je náročná, dlouhodobá a přináší řadu akutních, i život ohrožujících komplikací. Navíc se u 20 procent vyléčených nemoc vrací a nutná je další léčba, včetně transplantace kostní dřeně.

V posledních 30 letech nebyl do počáteční léčby dětské leukémie zařazen žádný nový lék, pokroků dosahují lékaři úpravou dávek léků a schémat léčby.

Pro statisticky vyhodnotitelné výsledky potřebovali lékaři sledovat větší soubory pacientů, než jsou dostupné v každé jednotlivé zemi, což umožnila právě zveřejněná interkontinentální studie.

Lepší rozplánování léčby

Dětská leukémie se léčí chemoterapií, léky zabíjejí leukemické buňky. Tzv. léčebný protokol se dělí na čtyři fáze, liší se intenzitou léčby a složením léků. Studie prokázala, že zintenzivňovat léčbu ve třetí fázi u všech pacientů nepřináší očekávaný efekt. Pomáhá jen těm, které vyhodnotí diagnostické testy jako vysoce rizikové.

Není tedy nutno jí zatěžovat všechny pacienty a vystavovat je riziku komplikací, když zabírá standardní léčba. Součástí studie bylo i zařazení dětí do skupin podle míry rizika, což umožní volit optimální léčbu.

Studie se zúčastnily ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Ukrajina, Izrael, Hongkong, Chile, Argentina, Uruguay, Kuba a jedno centrum v Moskvě. Profesor Starý ocenil, že díky studii se nejnovější léčebné protokoly začaly užívat v dalších zemích, například na Ukrajině, v Srbsku či v Jižní Americe.

Související témata:

Výběr článků

Načítám