Článek
Ten přitom figuruje v policejních protokolech o domovních prohlídkách z poloviny června jako jeden z podezřelých v rámci skupiny, která měla ovlivňovat veřejné zakázky. Policisté prověřují, zda se Grygárek nemohl podílet na zametání zločinů.
Grygárek ještě ve funkci čelil kritice za časté telefonáty s dalším z podezřelých, lobbistou Romanem Janouškem, z roku 2011. Jeho byt v budově Galerie Myšák v pražské Vodičkově ulici dokonce sousedí s Janouškovou kanceláří. Grygárek, který už ze státního zastupitelství také odešel, však doposud nebyl z ničeho obviněn a sám se označuje za nevinného.
Rampula: Nevím o souvislosti mezi nimi
„Skutečně mi byla udělena plná moc panem Ivo Rittigem k jeho zastupování, v současné době je to ale pouze plná moc. Zatím jsem v této věci žádné úkony neprováděl,“ potvrdil informace Práva Rampula.
„Vzhledem k tomu, že nevím, jakou souvislost má pan Grygárek s panem Rittigem, nevidím ani důvod, proč bych zastupování osoby, která mě o to požádala, nemohl převzít,“ podotkl Rampula.
„Jako advokát mám určité povinnosti a v případě, kdy bych vyhodnotil, že nemůžu něčí zastupování převzít, tak to samozřejmě neudělám. V opačném případě zastupování převezmu,“ vysvětlil Právu bývalý žalobce. „Nemohu se rozhodovat na základě toho, co se píše v novinách. Až budu mít dostatek informací, pak je teprve mohu vyhodnotit,“ dodal Rampula.
Samotný Grygárek označil již dříve své kontakty s Rittigem za sporadické, navíc je prý před delší dobou ukončil.
Rittig nečelí žádnému obvinění
Ani Rittig, označovaný za jednoho z kmotrů, doposud nečelí žádnému obvinění. Jeho právnička Karolína Babáková Právu přiznala, že byl v kontaktu s Nagyovou, jednal s ní i o vnitrostranických problémech ODS v době, kdy se schylovalo k rezignacím rebelujících poslanců Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy.
Ty policie podezírá z korupce, když měli výměnou za mandáty požadovat posty v orgánech státních podniků. Nejvyšší soud je však tento týden na návrh Tluchořova obhájce Marka Nespaly vyňal z dosahu trestního stíhání kvůli jejich tehdejší poslanecké imunitě.
Právě Rittigovo sledování odstartovalo rozsáhlou kauzu kolem Nagyové. Policie v souvislosti s ním zkoumá například údajně předraženou zakázku na vypracování etického kodexu pro Lesy ČR.
Rittig, který se netají svými politickými kontakty a sám se hrdě označuje za lobbistu, prý už policii opakovaně nabídl svou výpověď.
„Vzhledem k tomu, že k vyšetřování údajného vztahu pana Rittiga a pana Grygárka byla nelogicky připsána i kauza paní Nagyové, Ivo Rittig opakovaně nabízel podání vysvětlení, aby jeho nevyslechnutí nebylo důvodem trvající vazby. Bez reakce orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla Babáková.
Ta navíc klientovým jménem podala stížnost na postup vyšetřovatelů.
Žádá vrácení zabavených věcí
Rittig totiž od začátku července žádá policii o vydání věcí, které mu byly zabaveny při domovních prohlídkách. Vadí mu i to, že jeho právníci nebyli údajně přizváni k otevírání zapečetěných předmětů minulý týden.
Počítače, mobily, tablety a další zabavené věci prý potřebuje k dalšímu podnikání, navíc za jejich provoz dál platí peníze například formou paušálů mobilním operátorům.
„Do jaké míry je standardní či nestandardní přítomnost advokátů u rozpečeťování předmětů zajištěných při domovních prohlídkách, nevím. Stěžovat si je každopádně jejich právo,“ podotkl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který prohlídky v domech a kancelářích podezřelých v červnu prováděl, Pavel Hanták.
Rittigovou stížností se zabývá dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Rostislav Bajgar.