Hlavní obsah

Veřejnost i armáda se loučily s válečným veteránem Škarvadou

Ve Slezské Ostravě proběhlo v úterý poslední rozloučení s brigádním generálem ve výslužbě a někdejším stíhacím pilotem britského královského letectva Zdeňkem Škarvadou. Držitel mnoha vyznamenání zemřel 11. května ve věku 95 let.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Poslední rozloučení se Zdeňkem Škarvadou

Článek

Na pohřbu s vojenskými poctami na něj všichni vzpomínali jako na dobrosrdečného, velmi skromného a i přes pohnutý a těžký životní osud optimistického člověka.

"Poznal jsem ho jako vynikajícího vojáka, jako vynikajícího člověka, to mi zůstane hlavně v paměti. Vím, že měl strašně těžký život a prožil si strašné věci, především v průběhu druhé světové války, ale bohužel i po ní," řekl novinářům ministr obrany Vlastimil Picek.

Foto: Dan Krzywoň , ČTK

Zdeněk Škarvada na snímku z roku 2007.

Smuteční obřad zahájily přelety letounů JAS-39 Gripen a L-159. Zazněly i Škarvadovy oblíbené písně v podání kapely Ondráš, která zahrála například skladby Škoda lásky nebo Vinohrady, vinohrady. Obřad ukončila klasická melodie hraná na trubku Večerka a česká státní hymna. "Zdeněk byl kamarádský člověk," vzpomínal na Škarvadu válečný veterán Emil Boček. "Když slavil 95 roků, tak jsem mu tady byl v Ostravě popřát, a to bylo naposled, kdy jsem se Zdeňkem mluvil."

Létal s Třistadesítkou

Rodák z Olešnice na Blanensku nastoupil v roce 1935 na Vojenské letecké učiliště v Prostějově, kde o dva roky později složil přísahu jako pilot. V roce 1939 odešel do Polska a následně přes Sovětský svaz do Velké Británie. Sloužil u 310. perutě RAF.

V roce 1942 byl sestřelen. Zbytek války strávil v německém zajetí. Po válce byl jmenován štábním kapitánem letectva, velitelem 8. leteckého pluku a velitelem výcvikové letky Vojenské letecké akademie. V roce 1950 byl z politických důvodů propuštěn z armády, poté pracoval v hornictví a jako horník byl zaměstnán i v podzemí Dolu Zárubek.

Škarvadovo heslo bylo: Nevzdávat se

Škarvada byl držitelem medaile Za hrdinství, kterou dostal v roce 1997. O tři roky později byl jmenován brigádním generálem. Byl rovněž držitelem řady válečných vyznamenání, která byla vystavena ve smuteční síni. V roce 2007 se stal také čestným občanem Ostravy.

Foto: Petr Sznapka, ČTK

Ve zcela zaplněné smuteční síni ve Slezské Ostravě se lidé naposledy rozloučili s brigádním generálem ve výslužbě a bývalým stíhacím pilotem britské královské letky (RAF) Zdeňkem Škarvadou.

"Udělení čestného občanství si vážím. Je to pro mě pocta. Cením si toho skoro víc než předchozích ocenění," řekl tehdy Škarvada, který své působení v Ostravě označil za ironii osudu. "Před válkou jsem v Ostravě nikdy nebyl. Znal jsem ji jen z místopisu ze školy," vzpomínal tehdy Škarvada, který za svůj život pilotoval přes 50 typů letadel a jehož heslem bylo: Nevzdávej se!

Související témata:

Výběr článků

Načítám