Článek
"Vyhlášku vnímáme jako protiromskou. Na našem sídlišti byly odstraněny lavičky, chybí místo pro hraní dětí, neexistuje dětské hřiště, peníze se našly jen na kamerový systém k našemu sledování," uvedl v tiskové zprávě jeden z organizátorů Jozef Miker. "Myslíme si, že jde o pokus vytlačit Romy z ulic, nebo jim tak znepříjemnit život, aby z Krupky odešli," dodal.
Vyhláška za "škodlivé činnosti" považuje umisťování a používání předmětů k rekreaci a vaření na veřejném prostranství. Konkrétně jsou vyjmenované lavice, lavičky, židle, stoly, grily či udírny. Zakázáno je také sezení na zídkách a odpadkových koších. Mapka v příloze vyhlášky definuje oblast, pro kterou nová obecní nařízení platí. Kromě Mariánského náměstí v centru města jde o sídliště Nad Plovárnou v místní části Bohosudov a celé sídliště Maršov, v jehož horní části bydlí velká část Romů žijících v Krupce.
Občané si stěžovali, tvrdí starosta
Starosta Krupky Zdeněk Matouš (Sdružení nezávislých kandidátů - Šance pro město - ČSNS 2005 a nezávislí kandidáti) o protestu zatím oficiálně nic neví, žádnou velkou účast ale nečeká. "Vyhláška vznikla na popud stížností občanů, i romských," řekl. Podle něj ve vyhláškou vymezených oblastech lidem vadilo zapalování ohňů, téměř táboření a hudební produkce. "Nikomu ze slušných lidí by vyhláška neměla vadit," dodal.
Sídliště Maršov se dostalo do médií kolem komunálních voleb v roce 2010, které se musely opakovat kvůli podezření z kupčení s hlasy. Obyvatelé si zastupitele zvolili až napotřetí loni v říjnu.
Romové chtějí svůj nesouhlas s novým nařízením vyjádřit protestním pochodem 5. září. Z Maršovského sídliště půjdou na náměstí, kde předají své požadavky vedení města. Kromě zrušení kritizované vyhlášky chtějí i nové lavičky a dětské hřiště v Maršově.