Článek
Text trestního oznámení Liška zveřejnil na Facebooku. Bartoš v článku označil časopis za „plný židovské nenávisti, pravdoláskařské propagandy, výsměchu a urážek“.
„Neskutečně mě ten člověk naštval. Ve chvíli, kdy jsem si přečetl email a článek od Adama Bartoše, který přetéká antisemitismem a nenávistí, tak jsem si řekl, že porušovat Ústavu a zákony, že to má své hranice a že tady tolerance končí. Svoboda slova je jedna věc, ale hlásání otevřeného antisemitismu je věc druhá. Lidé za to v civilizované, kulturní zemi, jako je ta naše, musí nést následky. Tak jsem se sebral a napsal jsem to trestní oznámení, protože tohle je nehoráznost,“ řekl Liška.
V podání, jehož text zveřejnil, uvedl, že článek podle něho obsahuje explicitní nenávistné formulace vůči jednotlivým lidem i skupinám kvůli jejich židovskému původu. Poukázal mimo jiné na věty, z nichž podle něho vyplývá, že Židé kradou víc než jiné národy.
„Židovská propaganda se nám snaží vsugerovat, že jsme jeden z nejhorších národů, kde je zlodějem každý druhý, ne-li úplně každý. Zrovna od Židů taková kritika ale sedne,“ stojí mimo jiné v textu Bartoše.
Bartoš si v minulosti vysloužil pozornost i kvůli tomu, že vytvořil takzvaný seznam „pravdoláskařů“. Kněz Tomáš Halík takový soupis přirovnal k nacistickému „Seznamu Židů a jejich pomahačů“. Zato prezident Václav Klaus o seznamu „věčných petentů ve službách pana Vaňka“ prohlásil, že je geniální.
Ondřej Liška ani Tomáš Halík na seznamu nechybí. Poslední verze čítá na 400 jmen nejrůznějších osobností. Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo na to nedávno reagoval tím, že Bartoše na stránkách listu vyzval, aby na seznam doplnil i jeho jméno. Publicista poté na svém blogu napsal, že šlo o „politováníhodné opomenutí“.
Adam Bartoš je mimo jiné signatářem Akce D.O.S.T., kterou do povědomí veřejnosti vnesl její někdejší předseda Ladislav Bátora z postu úředníka na ministerstvu školství. Bátora, kterého do úřadu prosadil prezident a ministr Josef Dobeš (VV) se jej zastával i za cenu vládní krize, brzy proslul útočnými invektivami na adresu politických odpůrců jako Karla Schwarzenberga nebo Miroslava Kalouska (oba TOP 09), a také krajně pravicovými názory.
Bátora po vleklých sporech a řadě kontroverzí z ministerstva odešel. Ve středu měla vláda na stole zprávu OSN, která varovala českou garnituru před zaměstnáváním lidí s extremistickými názory ve státní správě.