Článek
„Mrazy zřejmě vytrvají déle, než se čekalo, zatím je odhad do 20. února,“ sdělil Dvořák.
V současnosti přechází nad územím ČR tlaková níže ze Středomoří, která přináší větší oblačnost, postupně i jisté zmírnění denních mrazů. Stálejší oteplení, ve které se doufalo minulý týden, však nepřinese. Po jejím přechodu se obnoví ruská tlaková výše, která je příčinou mrazivého počasí.
ČTĚTE TAKÉ: |
V Evropě umrzlo už 300 lidí |
V arktických dnech slepice přestaly nést vejce |
V Praze vyrostl další stan pro bezdomovce, kapacity jsou na hraně |
Na Kvildě bylo -37,7, na Moravě padaly rekordy |
„Ten útvar, z něhož k nám proudí pořádně studený, arktický vzduch, je velmi stabilní a vypadá to, že přetrvá dlouhou dobu,“ řekl Novinkám Dvořák. Hmota, která se utváří na širých pláních Sibiře, přitom postupuje daleko na západ, potíže mají i ve Francii a ve Španělsku. „Ta ruská tlaková výše blokuje postup teplejšího oceánského vzduchu od západu,“ uvedl Dvořák s tím, že přetrvání mrazivých dnů po dobu dalších dvou týdnů není stoprocentně jisté, nicméně velmi pravděpodobné.
Mráz opět lámal rekordy
Noc na pondělí byla podle měření ČHMÚ letos zatím nejmrazivější. Rekordy padly na víc než polovině stanic. Nejkrutěji panoval mráz na šumavské Kvildě, kde přístroje ukázaly v 7:15 teplotu -39,4 stupně Celsia, šumavský Březník hlásil -35 stupňů a na Jizerce bylo minus 33,7 stupně. Rekord padl například na pražské Ruzyni, kde bylo -19,2 stupně.
ČHMÚ pravidelně sleduje celkem 178 stanic, podle Dvořáka padly rekordy na 93 z nich.
Teploty se v Česku v noci podle Dvořáka pohybovaly nejčastěji v rozmezí minus 16 až minus 23 stupňů.