Článek
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) na to namítl: „Chci jasně odmítnout, že by si vláda vymyslela nějakou agendu, že by se v tom s radostí hrabala. Vláda musela konat, protože ji o to požádal Senát. Nemyslím si, že je dobré dělat další analýzy, rozhodnout musí jen soud.“ Kritizoval přístup vnitra: „Když vláda vyzývá ministra vnitra, aby předložil návrh, nemá vypracovávat analýzy, má se odvolat na to, co je součástí našich zákonů, na zákon o protiprávnosti komunistického režimu.“ Tento zákon označuje komunistickou stranu za nositelku idejí režimu.
Podle něj ministerstvo vnitra selhalo, když nepředložilo vládě návrh na zákaz KSČM a přišli s další analýzou a uvedlo, že ani tajné služby nenašly nic, co by potvrzovalo protiprávnost strany.
I Vondra je ale přesvědčen, že měla komunistická stran zakázat dávno. „Všichni se shodneme, že to mělo být provedeno dávno.“
I právnička a bývalá členka ODS a Unie svobody Hana Marvanová řekla, že snaha zakázat komunistickou stranu přichází pozdě: V současné době nebude dostatek důvodů pro zákaz komunistické strany. Domnívám, že měla být komunistická strana zrušena nebo zakázána hned po roce 1989, na základě její činnosti v letech 1948 až 1989.“ Zmínila v té souvislosti zejména procesy z padesátých let a justiční vraždu Milady Horákové, ale uvedla, že represe pokračovaly po celou dobu vlády KSČ.
Jiří Dienstbier (ČSSD) si také myslí, že na zákaz je pozdě: „Dneska nejsou dostatečně pádné důvody, aby nejvyšší správní soud rozpustil komunistickou stranu na základě toho, že by ohrožovala demokracii.“ Zmínil ale současně, že některé výroky členů KSČM jsou „nechutné“. Podle něj ale strana jako celek už neohrožuje demokracii. „Vládě do značné míry vyhovuje, že ve vzduchu je určitý strašák. Největší antikomunistická hysterie je tu vždy, když tu jsou volby.“ Dodal, že pro sociální demokracii je to obtížné, protože bývá s KSČM spojována.