Článek
„ČSSD by konečně měla vyjádřit svůj názor na jakékoli koalice s komunisty. Proto jsem na předsednictvu v pátek navrhl revokaci bohumínského usnesení, aby došlo k úplnému zákazu spolupráce s KSČM, a to na všech úrovních. V praxi by to znamenalo, že soc. dem. už nikdy nebude usilovat o menšinovou vládu podporovanou komunisty, natož cokoli jiného,“ řekl Právu Onderka.
ČSSD se už nesmí dostat do situace, kdy by její volební výsledek oslabovaly spekulace o možné podpoře ze strany komunistů, doplnil. Přitom v několika krajích či obcích ČSSD vládne s podporou KSČM.
Podle Onderky komunisté oslabují levici. Nedomnívá se, že by takové usnesení mohlo zásadně zúžit manévrovací prostor soc. dem. při případných jednáních o budoucích vládách.
Onderka chce středolevou ČSSD
„ČSSD musí být středolevá strana, která do budoucna bude mít zvýšený koaliční potenciál. Stavění na komunistech v jakékoli formě by pro soc. dem. bylo záhubou,“ dodal Onderka s tím, že takové usnesení by bylo přínosem pro všechny politické strany.
Na dotaz, co by se po přijetí takového usnesení stalo s krajskou koalicí s KSČM v Moravskoslezském kraji, nebo tam, kde soc. dem. vládne s podporou komunistů (Středočeský kraj), Onderka odpověděl, že takové vlády existují možná právě kvůli absenci podobného rozhodnutí. „To nechme až na příští rok. Jestli toto usnesení bude přijato, tak se s tím soc. dem. bude umět vypořádat,“ podotkl místopředseda.
„Bez jakýchkoli předběžných vyjednávání jsem s návrhem přišel na předsednictvo a mí kolegové ho a priori neodmítali,“ doplnil.
Na otázku, zda chystá s přijetím takového návrhu spojit svou budoucnost ve vedení strany, Onderka podotkl, že na takové úvahy je ještě brzy. „Přesto vždy, kdy jsem kandidoval na jakýkoli post, jsem měl určitou představu. Nikdy jsem nedával ultimáta, ale jsou věci, které dělám poměrně rychle, a rozhoduji se, za jakých podmínek chci pracovat a nechci pracovat,“ uzavřel.