Článek
Ladislav Pištora z tiskového referátu předsedy Českého statistického úřadu (ČSÚ) jakékoli zpochybňování oprávněnosti počítačového zpracování výsledků hlasování odmítl, stejně jako zpochybňování věrohodnosti těchto dat. Uvedl to s tím, že případné vyhovění stížnosti by znamenalo zpochybnění výsledků voleb několik desítek let zpátky, kdy se počítače k jejich zpracování začaly používat. Kvůli možnosti zpětné kontroly ČSÚ výsledky zveřejňuje na serveru www.volby.cz, kde jsou k dispozici údaje o hlasování od jednotlivých okrsků po celkové od voleb v roce 1990.
Zákon o volbách do parlamentu podle Altnera stanoví, že po sečtení hlasů okrskovými volebními komisemi se pro další zpracování výsledků voleb používají počítače. Soud by měl podle advokáta vynést nález, v němž by uvedl, že norma nezaručuje dodržení ústavních principů pro uplatnění volebního práva.
V stížnosti připomněl, že případné soudní přezkoumání správnosti součtu hlasů se týká pouze volebního okrsku člověka, který to navrhl. Počítače přitom podle zákona používají volební orgány vyšších stupňů, uvedl Altner.
Notorický stěžovatel
Zároveň odkázal na loňské rozhodnutí německého ústavního soudu, které se týkalo právě použití počítačů při volbách. Soud tehdy ve svém stanovisku uvedl, že počítačové hlasování odporovalo zásadám veřejné volby a voliči při něm nemohli odevzdání hlasu zkontrolovat. Podle Altnera z rozhodnutí německého soudu vyplývá, že nařízení o využití počítačů při volbách je protiústavní, protože nezaručuje, že budou povoleny a použity počítače splňující zásadu veřejnosti.
Altner patří k lidem, kteří se na Ústavní soud obracejí nejčastěji - v posledních letech podal desítky stížností.