Článek
Podle ministra vnitra Martina Peciny je to zcela na místě. "Bez fungování systému základních registrů ztrácejí elektronicky čitelné občanské průkazy svou stěžejní přednost - možnost komunikace s informačními systémy veřejné správy," uvedl již v únoru, kdy se záležitost projednávala ve Sněmovně.
Elektronické občanské průkazy mají být oproti dosavadním doplněny o čipovou kartu, na které budou skryty údaje usnadňující jednání s úřady. Elektronické identifikační karty už v rámci EU fungují například v Belgii, Estonsku a ve Švédsku, od letošního listopadu by měly být v Německu.
Předkladatelé novely chtějí odkladem předejít riziku, že základní registry nebudou ještě naplněny příslušnými údaji. Registr obyvatel, firem a úřadů nebo nemovitostí má být spuštěn teprve v testovacím provozu od letošního července, tedy k datu, kdy se mělo začít s vydáváním elektronických občanských průkazů.
Tyto průkazy by ale v takovém případě nemusely plně fungovat a lidé by mohli mít na úřadech při vyřizování svých záležitostí potíže.