Článek
"Stávka se ruší," řekl Právu předseda Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek.
Prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas po středečním jednání řekl, že o zrušení stávky se rozhodlo na základě vstřícného postoje vlády a úterního hlasování ve Sněmovně.
Premiér Jan Fischer podle mluvčího Romana Proroka "vzal rozhodnutí na vědomí". "Je rád, že jeho úsilí nebylo zbytečné," řekl ČTK.
Odbory ve středu rovněž vyzvaly politiky k dokončení celého schvalovacího procesu k zákonu o DPH.
Poslanci v úterý udělali vstřícný krok a schválili novelu zákona, která ruší danění zaměstnaneckých benefitů v rámci novely zákona o DPH
Odboroví předáci chtějí nechat parlament dál jednat. O zákonu bude nyní jednat Senát. Pravděpodobně ho vrátí. Má v něm většinu ODS a TOP 09, které byly proti zákonu.
Pokud by ho horní komora schválila, dostane ho k podpisu prezident Václav Klaus. Ten v úterý řekl, že zákon nepodepíše.
"Jsme schopni tu stávku opět zorganizovat velmi rychle," řekl Hlas. Termín případného protestu ale odbory nestanovily.
Kraje očekávaly komplikace
Města a kraje se připravovaly na ranní komplikace. Například v jižních Čechách nasmlouvaly autobusy, které měly vyjet místo vlaků.
Se stávkou počítaly odbory MHD v Ostravě, Opavě i Ústí nad Labem. Kromě vlaků a MHD v těchto městech se protest neměl výrazněji dotknout žádné oblasti. Ať už dopravní - autobusy plánovaly vyjet normálně - nebo zeměpisné.
Je to i naše zásluha, chlubí se lidovci
K podílu na odvrácení stávky se krátce po rozhodnutí odborářů přihlásila KDU-ČSL. "Nyní se opět prokázalo, že středová politika KDU-ČSL je na české politické scéně nezastupitelná. Vždy se totiž snaží nalézt řešení a neslouží pouze pravicové nebo levicové ideologii,“ konstatovala místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová.
Lidovci v úterý slíbili podporu návrhu i pro případ, že by jej Senátoři vrátili do Sněmovny. Podmínili ji však zrušením stávky.