Článek
Ze vzduchu situaci sledoval i policejní vrtulník. Ve směru od Národního divadla se totiž k průvodu přiblížila skupina asi 150 extremistů, kteří se setkali na nenahlášeném shromáždění. Mezi radikály bylo několik z těch, kteří odpoledne blokovali Národní třídu. [celá zpráva]
Pravičáci, z nichž někteří jsou stoupenci zakázaného Národního odporu, se u Výtoně a v okolí Karlova náměstí střetli s policií. Házeli na ně dýmovnice, dělobuchy i kameny. S průvodem jdoucím z Albertova k Máji se extremisté nestřetli.
Politická hesla
Průvod odstartoval z Albertova za zvuku bubnů. V jeho čele byla konstrukce se dvěma anděly, na níž byly zavěšeny klíče, jeden ze symbolů Sametové revoluce před 20 lety. Následoval trabant jako součást předlistopadového života a model automobilu Veřejné bezpečnosti, který se vezl na střeše obyčejného auta.
Někteří účastníci s sebou měli české vlajky či transparenty s hesly proti současnému prezidentovi Václavu Klausovi, proti komunistům nebo proti Evropské unii i na podporu bývalého prezidenta Václava Havla.
Průvod před 17:30 dorazil na Národní třídu, kde spadla symbolická opona a začal ohňostroj.
Akce vyvrcholila velkým koncertem v místech, kde před 20 lety studentskou demonstraci rozehnali policisté. Zahájila ho Joan Baezová písní We Shall Overcome, kterou zpívala i na sobotním koncertě Václava Havla, část také v češtině.
Připomínka historie
Před dvaceti lety se na 15 000 mladých lidí shromáždilo před budovou Patologického ústavu na Albertově, odkud byl v roce 1939 vypraven pohřební průvod s ostatky Jana Opletala popraveného nacisty.
Pietní průvod měl původně směřovat po historické trase do středu Prahy. Aby však akce mohla být povolena, musel být za cíl určen vyšehradský Slavín a hrob Karla Hynka Máchy. Vstup do centra byl zapovězen.
Tisíce účastníků studentského shromáždění se pak i přes zákaz vydaly směrem do centra Prahy původně zamýšlenou trasou. Mnohatisícový průvod na Václavské náměstí však nedorazil. Byl brutálně rozehnán bezpečnostními jednotkami na Národní třídě.
Výročí revoluce si připomněla i jiná města
Vzpomínkové manifestace se konaly i v ostatních městech. Na brněnské Filozofické fakultě Masarykovy univerzity se sešlo na 500 lidí. Studentský vůdce z roku 1989 Roman Švanda označil současnou situaci v zemi za nechutnou žumpu morálního marasmu. Z fakulty pak průvod prošel večer městem a na náměstí Svobody studenti promlouvali již k mohutnějšímu davu, mnoho lidí neslo lampióny.