Článek
První zásilky budou doručeny příští týden, řekl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Někteří lidé na ně ovšem čekají již sedm let. Dopisy ze zahraničí byly určeny adresátům na Břeclavsku, Hodonínsku a Uherskohradišťsku.
Celkem bylo v Břeclavi nalezeno 39 260 dopisů z let 2001 až 2006. Doručeno bude jen 25 016 zásilek.
Bezmála 3 300 dopisů bylo otevřených, převzala si je tedy policie. Dalších 11 000 zásilek bylo v natolik špatném stavu, že musely být zničeny. Byly rozpuštěny ve vodě a chemikáliích a použity k výrobě kartonu.
Dopisy, které budou dodatečně rozeslány adresátům, naplnily 71 pytlů. O jejich dekontaminaci se postaralo Technické muzeum v Brně. Dopisy byly ošetřeny ve speciálním přístroji - takzvaném etylenoxidovém sterilizátoru. Tím byly zničeny všechny plísně a hlavní nečistoty na zásilkách.
Ve středu začnou pracovníci pošty balit v Brně zásilky do nových obálek. Denně budou schopni takto zpracovat 700 zásilek. Z Brna pak budou dopisy převezeny do společnosti Postservis v Českých Budějovicích, která se postará o jejich distribuci. První dopis z něj bude odeslán patrně v úterý 20. května.
Největší selhání v historii
Pohozené zásilky se našly ve výtahové šachtě poštovního tunelu na hlavním železničním nádraží v Břeclavi. V některých pytlích s dopisy byly podle vyjádření policie stavební suť a odpadky.
Policie nadále zjišťuje, kdo v letech 2001 až 2006 zásilky prohledával a vhazoval do šachty. Kriminalisté případ zatím vyšetřují pro podezření ze spáchání porušování listovního tajemství.
Česká pošta přiznala, že kauza je jejím největším selháním v historii společnosti. "Něco podobného se v historii České pošty nestalo. Je to fatální selhání lokálního managementu," řekl v březnu Právo mluvčí České pošty Ivo Mravinac.
Dodal, že společnost, zejména v případě zapsaných zásilek má ztrátu na miliardu kusů v řádu promilí z procenta. U obyčejné pošty se případy ztráty také daří odhalit. V Břeclavi zřejmě pochybili řadoví zaměstnanci.