Hlavní obsah

VIDEO: Dopravákům došla trpělivost, slibují nejvyšší pokuty a zabavování aut

Právo, Jakub Troníček
Aktualizováno

Policie vyhlásila boj proti agresivním řidičům. Za rychlou a bezohlednou jízdu budou policisté rozdávat ty nejvyšší možné pokuty a jsou připraveni jim i zabavovat auta, oznámil na tiskové konferenci šéf celorepublikové dopravky Leoš Tržil. A stejně nekompromisní přístup žádá i po úřadech ve správních řízeních.

Článek

Tvrdší kurs přichází jako reakce na tragickou lednovou bilanci poznamenanou 75 úmrtími na českých silnicích. Podle Tržila začnou policisté řidiče kontrolovat v mnohem větší míře než doposud v noci. 

„Kromě dodržování rychlostních limitů se přitom zaměříme i na důsledné kontroly technického stavu vozidla a budeme přitom velmi nekompromisní,“ řekl k tomu Tržil s tím, že policisty v této souvislosti bude zajímat především stav obutí aut nebo osvětlení.

Vozidlo odstaví nebo zabaví

„Hlavně v případech nevyhovujících pneumatik nebudeme váhat využít právo na odstavení vozidla,“ poznamenal Tržil. Zároveň dodal, že za výrazné překročení povolené rychlosti jeho podřízení jen za měsíc leden zabavili čtyři auta a této zákonné možnosti hodlají v krajních případech využívat i nadále.

Policisté mohou podle zákona zabavit auto, když řidič spáchá přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a existuje možnost, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení nebo složení kauce. Auto je mu vráceno po zaplacení pokuty nebo po správním řízení.

Princip „třikrát ne“

Tržil v této souvislosti poznamenal, že policie bude tlačit na místní úřady, aby ve správních řízeních s neukázněnými řidiči dodržovaly stejně nekompromisní přístup. „Požadujeme maximálně represivní účinky,“ konstatoval šéf dopravní policie.

Podle náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka chce policie apelovat na řidiče, aby dodržovali defenzivní styl jízdy, tedy pravý opak té agresivní. „Chceme, aby dodržovali princip 3x Ne, tedy nespěchej, neubližuj a neriskuj,“ dodal k tomu Bílek.

Policie se chce také zaměřit na stav komunikací a dopravního značení, stejně jako na přechody pro chodce. Do konce března chce např. zmapovat zbytečné nebo zavádějící značky nebo nebezpečné přechody a navrhnout úřadům konkrétní změny.

Za první měsíc letošního roku zamřelo při dopravních nehodách ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 12 lidí více. Nejvíce dopravních havárií přitom zavinili právě řidiči jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Policisté kvůli nim zasahovali u více než 2000 nehod.

Výběr článků

Načítám