Článek
Investoři také odhadují, že ceny dále porostou. Trh však byl ovlivněn i tím, že dnes končí obchodování s červnovým termínovým kontraktem.
Dosavadní rekord americké ropy byl 127,82 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent posílila během dne až o téměř tři dolary na rekordních 127,90 USD.
Nafta na výrobu elektřiny
Ceny ropy rostou kvůli vysoké poptávce v rozvojovém světě. V poslední době některé země začaly naftu využívat k pohonu generátorů, protože elektrárny nestačí vyrábět dostatečné množství proudu. Do podobného kruhu se dostaly například Spojené arabské emiráty. Tamní rozvoj spotřebuje mnohem více elektřiny, než má země k dispozici. K její výrobě se proto využívá nafta.
Stejným způsobem ale nedostatek elektřiny řeší i Čína, kde elektrárnám po zemětřesení a tuhé zimě chybí zásoby uhlí a musí být odstavovány.
K růstu cen ropy přispěl i další pokles dolaru vůči euru i jenu po zprávě o nečekaně nízkém růstu výrobních cen v USA. Na trh působí i nadále obavy z výpadků dodávek z Nigérie nebo z Íránu. Navíc ropný kartel OPEC opakovaně prohlašuje, že ropy je na trhu dost a žádné zvýšení těžby není zapotřebí.
Ropu táhnou vzhůru i nové odhady cenového vývoje ze strany investorů a investičních bank, které samy na trzích energií obchodují. Známý investor T. Boone Pickens dnes předpověděl, že ropa letos vystoupí na 150 dolarů za barel.
Zvýšené odhady cen od těch, kdo s ropou sami obchodují, fungují jako "sebenaplňující se proroctví", což ukazuje na spekulativní povahu nynějšího trhu. "Převládá pocit, že některé z těchto odhadů 150 dolarů za ropu by mohly vyjít, takže proč nekoupit raději teď než později?" řekl agentuře Reuters prezident firmy Cameron Hanover Peter Beutel.