Článek
Naučná stezka (NS) Svatojánské proudy vznikla už před 30 lety a patřila k největším turistickým lákadlům v zemi. Měří 8,5 kilometru a nabízí 15 zastavení. Turisté se z panelů dočtou mimo jiné o historii vorařství a trampingu, přehradách Vltavské kaskády i obcích Třebenice a Štěchovice.
Cedule obsahují QR kódy, pomocí nichž si lze prostřednictvím chytrého telefonu poslechnout trampské písně nebo prohlédnout fotky. Přibyly dva interaktivní prvky pro děti – bludiště a dřevěná doplňovačka a dvě odpočívadla.
Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě.
Stezka se klikatí skalami nad Vltavou. Kdysi divoký kaňon, postrach vorařů, si i po výstavbě Štěchovické přehrady zachoval svůj půvab. Místo si oblíbili trampové, kteří tam založili jednu z prvních osad, známou Ztracenku. Nadšenci historie dali do kupy neuvěřitelné množství historických fotografií a starých kolorovaných pohlednic.
„S dalšími cennými informacemi pomohli místní osadníci,“ vyprávějí tvůrci naučné stezky z Českého svazu ochránců přírody (SOP). Jedna z informačních tabulí vzpomíná na manželský pár, který zahynul letos na jaře, kdy přívalové vody strhly kus svahu, na němž stála jejich chatka, a ta se s nimi zřítila.
„Jediné dopravní spojení bylo možné po vodě,“ vypráví předseda ČSOP Zvoneček Petr Janeček, jak instalovali cedule v tak nepřístupném terénu. „Tabule jsme naložili ve Skochovicích u mostu na loď a vypluli proti proudu směrem na Svatojánské proudy. Plavební komora ve Štěchovicích nás pustila dovnitř i ven a po třech hodinách jsme šťastně dopluli na místo, aniž bychom nějakou tabuli utopili,“ vzpomínal.
Autoři zažili i krušné chvilky, když se při jedné plavbě porouchal motor a posádka musela přivolat na pomoc jinou loď. Naučná stezka je určena pouze pro pěší. „Důrazně se nedoporučuje jízda na kole. V minulosti se tu stalo několik vážných i smrtelných úrazů cyklistům,“ varuje na závěr Janeček.