Článek
„Nejluxusnější, nejkrásnější, ale i nejdražší,“ vyjmenovává delegát cestovky superlativy, které se pojí s nejznámější lokalitou Sardinie – pobřežím Costa Smeralda. „V překladu název znamená Smaragdové pobřeží a pochopí ho každý, kdo měl možnost na vlastní oči spatřit moře v okolí Sardinie,“ dodává.
Nejluxusnější destinace Evropy
Voda při severovýchodním pobřeží druhého největšího ostrova ve Středozemním moři má totiž opravdu barvu smaragdů. Pláže s narůžovělým pískem se střídají s divokými útesy a malé zátoky poskytují těm, kteří je objeví, příjemné soukromí. „Za nejkrásnější je nicméně označovaná pláž Capriciolli,“ říká k tomu ještě informační brožura.
Pořádně ostrý suvenýr | |
---|---|
Podle staré tradice by měl mít každý Sard u sebe nůž, kterým by se v případě nutnosti mohl bránit. Dnes už tato tradice skomírá, ale ručně vyráběné sardské nože jsou vyhledávaným suvenýrem – i když je pravdou, že ne levným. Cena kvalitního nože začíná na 1 euru za milimetr střenky. Proslulá nožířství jsou na jihozápadním pobřeží, na vrcholu žebříčku se drží městečko Arbus. Tady máte jistotu, že za peníze, které zaplatíte, dostanete opravdovou kvalitu. |
„Každý tady taky míří do přístavu Porto Cervo – „doupěte“ těch nejbohatších Evropanů. Vždyť kdo by nechtěl vidět okázalý luxus na vlastní oči,“ říká s úsměvem průvodce. „V přístavu kotví jachty, jejichž cena se rovná ceně menšího podniku a na náměstí s naleštěnou dlažbou by se dalo obědvat přímo ze země - tak je tady všechno vycíděné.“
Celebrity ale dávají přednost obědům v exkluzivních restauracích, po kterých následuje plenění kreditních karet v buticích světoznámých značek. A běžným turistům se při pohledu na ceny jen údivem protáčejí panenky. Ne všude je naštěstí takhle nekřesťansky draho, na pobřeží Sardinie je spousta dalších letovisek, kde si dovolenou může dovolit i „normální smrtelník“.
Zvířena na Sardinii | |
---|---|
Plameňáky znají čeští turisté jen ze ZOO. V okolí sardinských přístavů Porto Pino a Sinis jich nerušeně žijí celá hejna. A žije tu i několik druhů zvířat, která jinde nenajdete – stádečka sardinských jelenů nebo divoký poník Achetta – ten pochází přímo ze Sardinie a ve 20. století byl na pokraji vyhynutí – místní ho totiž lovili pro maso. Dnes tu žije asi 500 kusů |
Karibik uprostřed Středozemního moře
„Ti, kteří byli někdy v Karibiku, jednohlasně Sardinii přirovnávají k této exotické oblasti,“ říkají k tomu cestovatelé. Ačkoli jsou turisté pro místní hlavním zdrojem příjmů, Sardinie je ještě pořád jen minimálně zasažená turistickým průmyslem. Pobřežní písek střídá barvy z růžové na bílou, okrově žlutá se při západu slunce mění na hnědavě béžovou a celoročně zelená vegetace jen dokresluje dojem, že nejste v Evropě, ale na druhé straně zeměkoule.
„Symbolem ostrova je pivoňka. Její květy jsou od jara do podzimu ve všech zahradách i parcích,“ říká místní starousedlík. „Roste tu i planě a podle starých pověstí prý ochrání před démony a čarodějnicemi,“ doplňuje. Dřív byla navíc Sardinie významným exportérem korku.
„Dodnes tady sice rostou statisíce korkových dubů, ale obchod s korkem upadá,“ krčí rameny majitel menšího podniku, který korek vyváží. „Špunty se dneska vyrábějí z plastu. Ten má stejné vlastnosti jako korek a na rozdíl od něj nemá mikroskopické prasklinky, kterými se do lahve občas dostal vzduch, a víno kyslo.“
Hlavním městem ostrova je Cagliari, ve kterém žije 130 tisíc obyvatel. Celkem jich na ostrově žije zhruba 1,6 milionu a turisté se s nimi bez problémů domluví italsky. „Italština je tu úřední jazyk, většina obyvatel ještě mluví i sardsky,“ říká průvodce. Více než 80 % plochy ostrova pokrývají hory, v zimě se tady i lyžuje. „Řeky mají dost vody i v letních měsících, proto je vegetace pořád zelená,“ vysvětluje dál.
Říká se, že pokud někdo zahoří láskou k Sardinii, pořád se na ni vrací. A Sardinie umí překvapit při každé další návštěvě – ať už svými přírodními krásami nebo přímořskými letovisky s bezstarostnou atmosférou a nočním životem.
Tipy na výlet: | |
---|---|
CagliariHlavní město Sardinie je ideální pro milovníky historie - čtvrť Castello, Torre dell´ Elefante - sloní věž, katedrála, římský amfiteátr – to jsou jen některá místa, která se těší velké turistické oblibě. Daleko to není autobusem ani do městečka Pula, které bývalo hlavním městem Sardinie. | |
La MaddalenaPříjemnou změnou je i lodní výlet k souostroví La Maddalena. Ostrov Budelli je proslulý díky své pláži Spiaggia Rossa s růžovým pískem. Na trase je i ostrůvek Santa Maria se stejnojmennou pláží. Příjemné koupání je i na Calla Corsara – i tady si připadáte jako uprostřed Karibiku. | |
Výlet na KorsikuKdyž vás omrzí Sardinie, vydejte se lodí na Korsiku. Vyplouvá se z přístavu Santa Teresa di Gallura do nejjižnějšího města Korsiky – Bonifacia. Místní hřbitov korsických mořeplavců je opředený mnoha tajemstvími – asi proto je mezi turisty oblíbený. |
Doporučujeme:
V rubrice jsme psali i o jiných letních destinacích. Namátkou třeba o Madeiře, ostrově Alonissos nebo potápění v Egyptě. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Léto u moře.
Inzertní sdělení: Tipy na zájezd na Sardinii
Cestovní kancelář Alex, specialista na letní dovolenou v zemích Řecko, Turecko, Tunisko, Egypt atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Sardinie:
Čtyřhvězdičkový hotel, kde hosté bydlí namísto v klasických pokojích v menších vilkách uprostřed zahrady, v ceně zájezdu je pronájem automobilu.
Hotel disponuje rozlehlým parkem a soukromou pláží. Postavený je ve stylu starého hradu a nabízí svým hostům absolutní klid a soukromí.
Ke krásné pláži Simius je to od apartmánů zhruba 250 metrů. V blízkosti je jak centrum vodních sportů, tak několik zábavních podniků a obchodů.
Autor: Lucie Štěrbová & CK ALEX
Anketa
A jak je to s historií?
Sardinie je sice součástí Itálie už od roku 1861, ale od roku 1948 má v rámci Italské republiky naprostou teritoriální svobodu. Sardinie (ve starověku Sardegna) byla odedávna chápána jako autonomní oblast a ač byla několikrát součástí mnohem většího impéria, cizí vládci zde vládli spíše formálně.
Sedm století byla pod nadvládou Římanů. V 18. století byl ostrov rakouskou državou a na mapách byl k nalezení pod jménem Savoyské království. Čtyři sta let před tím zde vládli Španělé. Na obranu proti tuniským a alžírským pirátů tady nechal král Karel V. Španělský vybudovat asi 7000 pevnůstek, tzv. nuraghů – ty jsou tady dodnes.
Karel V. prý tehdy jen obnovil staré fénické opevnění, které hlídalo mořský horizont už 1500 let před Kristem. Momentálně jsou hlásky opuštěné a dotvářejí romantický ráz zdejší krajiny. Už v 10. století byla Sardinie rozdělena na čtyři části – každá se dostala pod nadvládu jednoho šlechtického rodu. Hranice provincií Cagliari, Torres, Arborea a Gallura mají i dnes stejné hranice jako před 11. stoletími.