Článek
O statut nejvyšší budovy světa přišel Empire State Building v roce 1972, po více než 40 letech od jeho slavnostního otevření. A to původně měl být „jen“ osmdesátipatrový. Jeho tvůrci se nicméně rozhodli trumfnout stavitele budovy Chrysler Building, a tak celý projekt ještě o dvaadvacet pater „natáhli“.
Mimochodem, říká se, že William Lamb, který je autorem návrhu, měl celou budovu nakreslenou za necelé dva týdny. Historici to potvrzují, nicméně s dodatkem, že šlo vlastně jen o úpravu návrhů pro jinou stavbu.
Za mrakodrapy můžete vyrazit i jinam: Luxusní obchody, kasina a stovky mrakodrapů: Navštivte Hongkong, asijské Las Vegas
Čtyři až pět pater týdně
Ohromující ale byla i rychlost samotné stavby. Tři tisíce dělníků postupovaly rychlostí téměř pět pater za týden – a za jedenáct měsíců od započetí prací Empire State Building stál kompletně hotový. Ale prázdný. Hospodářská krize v kombinaci s vysokými cenami za pronájem hnaly firmy jinam. A budově se začalo posměšně přezdívat Empty State Building.
Kde se vzal název Empire State Building? | |
---|---|
Spojení Empire State je původně přezdívka pro stát New York, kterou prý údajně získal od Henryho Hudsona. Ten byl tak zaujatý krásou a monumentálností krajiny v okolí řeky Hudson, po které se plavil, že oblast označil za „novou říši“, „new empire“. A při hledání vhodného názvu pro nový symbol New Yorku si právě na tento příběh tvůrci a tehdejší majitelé mrakodrapu vzpomněli. |
Dnes má tato budova spíše opačný problém – patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům v New Yorku a ročně vyjedou zdejšími výtahy nahoru, na vyhlídky, zhruba čtyři milióny turistů. V některé dny se tak před pokladnami tvoří dlouhé fronty a návštěva se protáhne i na několik hodin.
Vydejte se sem brzy ráno!
Obecně se proto doporučuje naplánovat si návštěvu dopředu, vstupenku koupit na internetu (ceny začínají na 27 dolarech za vstup na vyhlídku v 86. patře, pokud chcete i do 102. patra, musíte si připlatit) a vyrazit sem v časy, kdy je nápor nejmenší. Což je prý brzké ráno – budova pro turisty otevírá v osm – nebo čas okolo třetí odpoledne. A pozor – New York z výšky si člověk může prohlédnout i v noci, poslední výtah totiž jede na vrchol v 1:15 a samotná vyhlídka pak zavírá až ve dvě hodiny.
Další newyorský mrakodrap: Na místě newyorských dvojčat vyrostla nejvyšší budova západní polokoule
Při návštěvě Empire State Building nepočítejte s komentovanou prohlídkou. Ostatně ty by se tu v takovém množství turistů opravdu nedaly zvládnout. Pokud ale člověk chce mít nějaký informační základ, může si na pokladně pořídit audioprůvodce – zajímavosti k tomu, co je z vyhlídek k vidění, jsou v tomto případě z úst fiktivní postavičky, bývalého taxikáře Tonyho.
Empire State Building řečí čísel | |
---|---|
Empire State Building má 102 pater a se započtením výšky antény, která byla přistavěna v roce 1950, měří 448 metrů. Stavba probíhala pouhých 11 měsíců a podílelo se na ní odhadem 3400 pracovníků. Aktuálně má budova zhruba 6500 oken, 73 výtahů, je v ní 113 kilometrů potrubí, sídlí v ní zhruba 1000 firem a denně sem dochází 21 tisíc zaměstnanců. A z přízemí až na první vyhlídku v 86. patře je to 1576 schodů. |
Empire State Building si zahrál ve stovkách filmů, oficiální informace uvádějí zhruba 250 titulů, ve kterých budova sehrála alespoň epizodní roli. Tím nejslavnějším je ale pravděpodobně King Kong – ve snímku ze 30. let 20. století probíhá právě na špici tohoto mrakodrapu velkolepé finále.
Na vrcholu září barevná světla
Od roku 1956 je potom vrchol budovy trvale osazený světly, v roce 1974 byla dokonce instalovaná světla, která mohou vytvářet barevné efekty. A na oficiálních stránkách budovy visí program toho, v jaký den budou svítit jaká světla. 11. září je každoročně v modré, červené a bílé barvě, 14. říjen na počest Kryštofa Kolumba v barvách červené, zelené a bílé a 10. prosince připomíná modrá barva den lidských práv. Ve dvě hodiny v noci pak každý den barevná paráda končí.
Aktuálně prochází celá budova kompletní renovací, která by měla snížit její ekologickou zátěž a která vyjde na zhruba půl miliardy dolarů. Což je údaj, který dostává úplně nový rozměr v okamžiku, kdy si člověk uvědomí, že původní stavba vyšla na 41 miliónů dolarů.
Vydejte se v New Yorku do zoo: Kde jsou nejlepší zoo světa? V americkém Orlandu, v New Yorku, ale i v Praze
Inzertní sdělení: Do Států!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do USA:
Vydejte se s námi na tři noci do města, které nikdy nespí! Poznáte ty největší atrakce, největší lákadla a místa, který jste doposud znali jen z filmů. Manhattan, Wall Street, socha Svobody, Empire State Building…
Téměř třítýdenní trip po tom nejlepším ve Spojených státech, který začíná právě v New Yorku! Poznáte ale i sílu Niagarských vodopádů, LA, San Francisko, Washington, Las Vegas nebo Grand Canyon!
Slunce, pláže, pohoda. Pojeďte na týden na slunnou Floridu a na vlastní kůži okuste její atmosféru. Návštěva centra NASA, Orlanda a jeho zábavních parků i slavného Miami a zdejších pláží.
Čtěte dále:
Přečtěte si i další články a zjistíte, kde se točil Rambo, kam se jezdí na rozlučku se svobodou a jak vypadá dovolená pro milionáře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán
Anketa
Výstava v ceně vstupenky
V rámci osmdesátiletého výročí otevření budovy a zároveň kompletní renovace, kterou Empire State Building prochází a která bude celkově stát zhruba půl miliardy amerických dolarů, vznikla v 80. patře budovy kromě obchodu se suvenýry i interaktivní výstava, která mapuje historii budovy.
Prohlédnout si tu můžete dobové fotografie, dokumenty, které sloužily jako podklady pro účetnictví, jež se každý den zanášelo, nákresy, plánky… Vše je podané poutavou a zajímavou formou.
Obrovské popularitě se také těší interaktivní atrakce, která nabízí pohled z okna – na New York, tak jak vypadal v roce 1931, tedy v roce, kdy byl Empire State Building slavnostně otevřený.
Na rozdíl od audio průvodce Tonyho v aplikaci iView, kterou si můžete na pokladnách pořídit za poplatek, je návštěva této prohlídky v ceně vstupenky na vyhlídky.
1945 – náraz letadla
V červenci 1945 do budovy Empire State Building narazil bombardér B-25, který budovu poškodil mezi 79. a 80. patrem. Při nárazu tehdy zemřelo 11 lidí, vypukl požár, statika ale nebyla nijak narušena.
Budovu tak mohli o týden později znovu otevřít v běžném provozu.