Článek
V Soulu nabízí speciální „tours“ k demilitarizované linii každá druhá cestovní kancelář. Zaplatíte v přepočtu několik set korun, nasednete do autobusu a za pár desítek minut už jste na hranicích, v zemi nikoho. Demilitarizovaná zóna podél slavné 38. rovnoběžky se táhne v délce 250 kilometrů a rozděluje Korejský poloostrov na dva naprosto rozdílné světy.
Dva kilometry země nikoho
Zóna je dva kilometry široká a pečlivě hlídaná, hlavně ze severokorejské strany. Na jihokorejské straně je ale velkým turistickým tahákem. V městech na hranici demilitarizované zóny jsou dokonce vytvořené „rozhledny“ s dalekohledy, kterými je možné pozorovat hraniční zónu Severní Koreje. Právě tady jsou fotoaparáty zapovězené.
Jaký je to pocit dívat se směrem do jedné z nejtvrdších diktatur planety? „Zvláštní a ne moc příjemný,“ shodují se účastníci výletu, jehož součástí je i prohlídka tunelů, které vykopali Severokorejci ve snaze prokopat se za svobodou.
Panmunjom – městečko smíření? | |
---|---|
V městečku Panmunjom byla v červenci 1953 sepsána smlouva o příměří, o které v roce 2009 ale Severní Korea prohlásila, že už se jí necítí být vázána. V roce 1953 tím skončil tři roky trvající krvavý válečný konflikt a poloostrov byl rozdělen podél 38. rovnoběžky na dva samostatné státy. Zatímco v Severní Koreji panuje tvrdá komunistická diktatura, Jižní Korea patří k nejprogresivnějším státům Asie, tzv. asijským tygrům. |
Na pobřeží Japonského moře leží městečko Whajinpo, které před Korejskou válkou patřilo Severní Koreji a do kterého na letní dovolenou jezdila rodina severokorejského vůdce Kim Ir-sena. Dům na pláži, na úpatí hory, je dnes turistům přístupný. Místnosti jsou vybavené původním nábytkem, ve skříních visí oblečení a na zdech rámečky s fotografiemi, které zachycují Kim Ir-sena a jeho sestru jako děti.
Přečtěte si také o Severní Koreji v článku Jaké je být turistou v Severní Koreji? Není pro všechny, své zájemce si ale najde.
Soul – chrámy v džungli mrakodrapů
Návrat do Soulu je potom menším kulturním šokem. Ticho a prázdnotu vystřídá ruch velkoměsta. Mimochodem – Soul byl prvním městem ve Východní Asii, které se mohlo pochlubit elektrickým vedením, tramvajemi nebo telefony. Dnes nicméně na svou rozvinutost z části doplácí. Každé ráno se do obchodních čtvrtí sjíždějí zhruba tři milióny aut. Nekonečné dopravní zácpy jsou tu na denním pořádku.
Srdcem Soulu je takzvané Staré město vystavěné za dynastie Joseon. Za návštěvu rozhodně stojí čtyři hlavní královské paláce. Pořídit se dá vstupenka, která platí do všech čtyř. Člověk tak ušetří, i když i bez slev jsou tady ceny celkem únosné.
Největším z paláců je Gyeongbok, turisticky nejvděčnějším potom Kjongbokkung.
Vznikl na konci 14. století – v době, kdy se ze Soulu stalo hlavní město království Čoson – a sloužil jako sídlo krále. Rozsáhlý komplex budov, chrámů a altánků je zasazený do zahrady plné jezírek a intimních zákoutí. Okolní ruch velkoměsta sem téměř není slyšet.
Další zajímavé články o zemích Asie:
- Do Japonska za nákupem levné elektroniky nebo třeba za starobylými chrámy
- Vietnam, to jsou luxusní pláže i unikátní plovoucí vesnice v Dračí zátoce
- Tchaj-wan: Malá Čína s unikátním bambusovým mrakodrapem
- Na skok v Hongkongu, Šanghaji a Pekingu: Poznejte čínská velkoměsta
- Nejčistší město světa? V Singapuru dostanete pokutu i za jídlo v metru
Insadong – turisté, cetky, turisté…
„Nezapomeňte projít uličkou Insadong!“ stojí v téměř každém průvodci po Soulu. Zvlášť pokud jste milovníci tretek, lapačů prachu a zbytečností, musíme dodat. Obě strany poměrně úzké uličky v centru Starého města lemují obchůdky se suvenýry, starožitnostmi a tretkami. Doplňuje je bezpočet restaurací, galerií, čajoven a … turistů, bohužel.
Je libo larvu? | |
---|---|
Každá země má svá kulinářská specifika. A jiné to není ani v Jižní Koreji. Na ulici tu běžně můžete narazit na stánek, ve kterém vám na mlsání nabídnou larvy bource morušového! Pěkně opražené, křupavé, v kornoutku a s párátkem na napichování. Ne každého turistu ale přesvědčí argument, že jsou plné bílkovin a chutné. |
Základní rada pro pobyt v Jižní Koreji zní: „Neomezujte se jen na poznání Soulu a případně demilitarizované zóny!“ Jde sice o dvě naprosto největší lákadla, nicméně v Jižní Koreji je toho k obdivování mnohem víc. Národní park Seoraksan, jehož „vstupní branou“ je městečko Sokcho, láká na vodopády, jezírka, špičaté vrcholky hor po ránu zahalené v mlze a spirituálno.
Leží tady totiž nejstarší buddhistický klášter světa – tedy ten ženský. Klášter Sinheungsa vznikl v sedmém století a dodnes „klasicky“ funguje.
Do chrámů jen ve svátek
U chrámů ale mnohdy narazíte na problém „nepřístupnosti“ turistům. Třeba u světoznámého chrámu Sokuram Grotto z bílé žuly je vnitřek turistům přístupný jen na svátek Saga dawa, tedy na den, který je oslavován jako den Buddhova narození. Mimochodem – chrám Sokuram nechal v osmém století vystavět ministerský předseda království Shilla Kim Tae-song na památku svých mrtvých rodičů.
Jde o jednu z nejvýznamnějších buddhistických památek – ať už se to týká rozměrů, kvality zpracování interiéru nebo vnitřního uspořádání. A pozor – ve všední dny u většiny památek narazíte jen na minimum Jihokorejců. Ti jsou totiž celosvětově proslulí svým pracovním zapálením. Není výjimkou, že už několik let neměli dovolenou. Paradoxně tak své skvosty často znají jen z fotografií.
Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy do Jižní Koreje
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdy do Jižní Koreje:
Unikátní cesta po zemi nabízející pestrobarevné folklórní bohatství, nádherné národní parky, buddhistické chrámy, prázdnotu v demilitarizované zóně nebo mrakodrapy Soulu.
Unikátní zájezd do jedné z nejizolovanějších zemí planety! Severní Korea a její neznámější stavby, včetně hotelu v Pchjongjangu, nejošklivější budovy světa. Jen dva termíny v roce!
Navštivte zemi vycházejícího slunce, světovou velmoc, která si bedlivě střeží své tradice, zemi, která je vzorem pro celý svět. Tokio, Ósaka, hora Fudži, Jokohama…
Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel
Anketa
Ještě trochu Jižní Koreje
Níže vám nabízíme výčet několika dalších míst, která se vyplatí navštívit a blíže poznat.
Město Kosung
Kosung leží také na 38. rovnoběžce a svou „slávu“ postavilo na blízkosti hranic se Severní Koreou. Najdete tu kompletní turistické zázemí, včetně restaurací a obchodů se suvenýry. Z vyhlídky Sjednocení pak můžete pozorovat jak Jižní, tak Severní Koreu.
Jeskyně Songygul
Nedaleko městečka Uljin leží jeskynní komplex starý asi čtvrt miliardy let. Jeskyně Songygul je dlouhá zhruba půl kilometru a turisté v ní mohou obdivovat desítky a desítky krápníků. A také jezírka, jejichž hloubka je mnohdy i 30 metrů.
Město Pohang
Zajímáte se o námořnictví? Pak se vydejte do městečka Pohang, které proslulo muzeem majáků. Ve výstavních sálech najdete asi 3500 tematických předmětů.
Chrám Haeinsa
V pohoří Kayasan můžete navštívit chrám Haeinsa z devátého století. Ve 13. století pak k chrámu přibyly posvátné korejské texty Tripitaka, které jsou umístěny na asi osmdesáti tisících dřevěných kvádrech. Tyto posvátné texty měly zemi chránit před nepřáteli.
Korean Folk Village
Korejská „ukázková“ vesnička vznikla v roce 1986 a jejím cílem je i v těchto dnech chránit původní a tradiční jihokorejské umění. Najdete ji na cestě do chrámu Pulgusa a turisté tu mohou nakoupit tradiční a ručně vyráběné suvenýry.