Článek
Terakotová armáda byla v roce 1974 objevená úplnou náhodou. Při kopání studny. Nedaleko vesnice Si-jang lidé narazili v hloubce pěti metrů na obrovské množství keramických střepů. Nahlásili všechno úřadům, ty na místo vyslaly skupinu archeologů. A archeologové po několika hodinách pronikli do prostor, kde v řadách za sebou stáli bojovníci v plné zbroji. Bojovníci, kteří vypadali až hrozivě živí…
…a kteří po dlouhá staletí střežili vchod do mauzolea Prvního císaře Čchina.
Terakotová armáda střeží věčný spánek
Slavná terakotová armáda je totiž jednou ze součástí tohoto mauzolea, které nechal Čchin budovat už za svého života. Na stavbě prý pracovalo až 700 tisíc lidí, stavělo se téměř 40 let a hotovo nebylo ani ve chvíli, kdy císař zemřel. Megalomanská stavba, která se rozkládá na celkové ploše blížící se k 50 čtverečním kilometrům, je podle archeologů prozkoumána jen z necelé čtvrtiny a ukrývá spoustu dalších historických pokladů. Ostatně – dosud nebyla odkryta ani hrobka samotného císaře.
Císař Čchin začal s budováním Zdi: Fascinující Velká čínská zeď: Stojí na lidských kostech a je vidět z vesmíru?
První císař – velký politik i velký tyran | |
---|---|
Císař Čchin se na trůn dostal ve svých třinácti letech a už se ho nikdy nechtěl vzdát. Neváhal proto uvěznit svou matku, své odpůrce pohřbíval zaživa, nechal zlikvidovat všechny spisy, které obsahovaly to, s čím on sám nesouhlasil. Na druhou stranu se mu ale podařilo během vlády sjednotit Čínu, dal vystavět první úseky Velké čínské zdi, sjednotil měnu i písmo. Čchin je tak pořádně kontroverzní postavou čínské historie. |
To, co dnes turisté mohou při návštěvě muzea terakotové armády ležícího asi 90 kilometrů od města Si-an spatřit, je zhruba osm tisíc soch vojáků ve třech velkých halách. Sochy mají výšku od 170 do 200 centimetrů, jsou tedy vyšší než průměrní Číňané. A každá z nich je jiná. Liší se ve výrazech tváře (v nich a v jejich uspořádání je prý vepsáno skryté poselství), ve zbroji, která i po dvou tisících letech zůstává lesklá a ostrá – archeologové soudí, že tehdejší čínská civilizace dokázala bronzové zbraně pochromovat, aby vydržely věky.
Další slavnou stavbou jsou Tři soutěsky. Více v článku Gigantické přehrady: Tři soutěsky utnuly záplavy, Santee Cooper nezaměstnanost
Bývali barevní a vypadali jako živí
Každý z terakotových vojáků by kdysi i ručně malovaný – tím spíš pak vypadal jako živá postava. Barvy se na některých sochách dochovaly až do doby nálezu, po odkrytí a agresivním působení běžného vzduchu ale vzaly za své během pár desítek minut. První archeologické skupiny, které začaly armádu odkrývat, tak napáchaly obrovské škody. Sochy navíc obrovsky trpí i dnes a některé se začínají i přes snahu restaurátorů opět rozpadat. Archeologové tak s odkrýváním dalších a dalších prostor mauzolea nepokračují.
Dodnes ale bylo kromě několika tisíc soch odkryto i několik stovek terakotových koní, zbytky menších válečných vozů, dva velké bronzové a bohatě zdobené vozy pro samotného císaře a také pozůstatky asi 500 mrtvých. Jde buď o císařův osobní doprovod na onen svět, nebo o ty, kteří zemřeli během stavby mauzolea.
Samotné hrobky císaře Čchina, která leží asi 1500 metrů od hal s terakotovou armádou, se ale vědci zatím nedotkli. Císař leží v komplexu podzemního posmrtného paláce, ze kterého zatím vědci dokázali identifikovat zhruba dvacítku budov, bude jich nakonec ale asi víc.
Terakotová armáda v Česku. Skutečně? | |
---|---|
Stovka terakotových vojáků navštívila před pár lety i Česko. Nešlo ale o originální kusy, nýbrž o věrné repliky, které vznikly v roce 2002 v Číně. Jejich výrobu si zadali Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger, kteří chtěli dodržet i všechny historické postupy (což bylo těžké, protože o samotné výrobě toho tolik nevíme). Výsledkem byla stovka naprosto věrných replik a další tisícovka postav v měřítku 1 : 10. A samozřejmě velmi úspěšná výstava a obrovský byznys pro její tvůrce. |
Tekutá rtuť i střílecí mechanismy
Historické prameny pak hovoří o tom, že je hrobka velmi dobře a důmyslně chráněna. Hovoří dokonce o takzvaném tekutém stříbru, které přináší smrt. Mohlo by prý jít o rtuť, která by na narušitele věčného císařova spánku v nečekané chvíli vytekla. Paradoxní je, že právě rtuť dost možná stojí i za smrtí samotného císaře, který zemřel ve svých padesáti letech.
Kromě rtuti prý vědci počítají se střílecími mechanismy, propadlišti a dalšími „překážkami“, které známe spíše z dobrodružných filmů. Někteří sice pochybují o jejich funkčnosti po dvou tisících letech od uvedení do provozu, další ale upozorňují na to, že mauzoleum se stavitelům podařilo vybudovat voděodolné a stav zbraní terakotové armády ukazuje na to, že zub času v mauzoleu může díky speciálním technologiím hlodat mnohem pomaleji.
Vědci tak nechávají Prvního císaře Čchina raději dál klidně spát a sami sní o tom, jaké poklady ukrývá jeho pohřební komnata.
Inzertní sdělení: Vydejte se do Číny!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Velká čínská zeď, Zakázané město i terakotová armáda, která střeží věčný spánek císaře. Patnáctidenní okruh po Číně s prohlídkou toho nejkrásnějšího. Zažijte letní prázdniny v Číně!
Vyberte si jeden z letních nebo podzimních termínů a poznejte maximum z Číny během dvou týdnů. Postará se o vás český průvodce!
Z Pekingu do Tibetu – unikátním moderním vlakem po nejvýše položené železnici planety! Poznáte historické perly Pekingu, vysokohorské průsmyky i Lhasu se slavným palácem Potála.
Chcete zažít jízdu unikátním vlakem a prohlédnout si himálajské štíty pořádně zblízka? V roce 2015 jsou k mání ještě dva termíny! Volných míst ale ubývá!
Čtěte dále:
Přečtěte si také o nejluxusnějších destinacích v Řecku, o Las Vegas nebo o nádherné Aljašce. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Anketa
Si-an – na cestě za terakotovou armádou
Výchozím bodem pro návštěvu terakotové armády bývá obvykle město Si-an, které je centrem kultury, obchodu i politiky pro severozápadní Čínu.
Si-an je navíc velmi oblíbený i mezi turisty – na rozdíl od Pekingu, který je moderní, komercializovaný a v některých oblastech vyloženě nadbíhá turistům, je Si-an město s tradicí, město, kde ještě stále vládne ta pravá čínská atmosféra. Není divu, Si-an je jedno z nejstarších měst v Číně.
Býval výchozím, případně cílovým bodem (záleží na perspektivě pohledu) slavné Hedvábné stezky a dokonce i hlavním městem dávné Číny.
Dnes má čtyři miliony obyvatel (s připočtením menších sídel okolo je to osm milionů) a turisty láká na Zvonovou věž nebo na Velkou a Malou pagodu divoké husy.