Článek
Libanonu se často přezdívá „Švýcarsko Blízkého východu“, hlavnímu městu Bejrút potom „Paříž Blízkého východu“ – obojí má odkazovat na vyspělost, eleganci, na fakt, že je navzdory mnohdy bouřlivým dějinám Libanon zemí, kam se rozhodně vyplatí vyrazit na dovolenou. Ať už po stopách slavných rodáků nebo za zdejšími památkami.
Kdo má libanonské kořeny?
Slavný herec Keanu Reeves se nenarodil v matrixu, ale v Bejrútu, hlavním městě blízkovýchodního státu, který v současné době obývá asi čtyři a čtvrt miliónu obyvatel. Vedle něj ke slavným rodákům patří také Serj Tankian, zpěvák proslavený účinkováním v kapele System of a Down, která plní stadiony fanoušky po celém světě. Po koncertech putuje i slovo „vděčná“, arabsky "šakíra". Zpěvačka Shakira jméno dostala po své babičce pocházející z Libanonu.
Raději byste se chtěli zchladit? Jaké jsou nejvyšší hory světa: Na Everestu straší a Kilimandžáru hrozí katastrofa!
Kde vzniklo mýdlo? V Libanonu! | |
---|---|
Proč je v městě Sidon muzeum mýdla? Znamená to, že jsou Libanonci enormně čistotní? To nechť posoudí každý turista sám. Faktem je, že ještě přibližně před dvěma sty lety odsud proudily voňavé kostky do všech tehdy vyspělých civilizací. Za slávu vděčí především hlavní ingredienci olivovému oleji a vysokému podílu medu a vonných olejů. Významnou ingrediencí byl také vavřín. Traduje se, že historicky první mýdlo na světě vzniklo v libanonském Tarabulusu. |
Po stopách dávné historie
To, co však Libanonu udělalo největší zvuk, je jeho bohatá historie. Ať už se bavíme o době, kdy bylo území součástí egyptské, římské, makedonské, arabské či jiné říše, vždy zde vznikala hodnotná umělecká díla, zajímavé stavby a mnoho dalšího, kvůli čemu se teď Libanon stává vyhledávanou turistickou destinací.
Největší službu mu v tomto ohledu dělají města Baalbek a Bejrút. To prvně jmenované láká na terasy se zachovalými pozůstatky chrámů z počátku našeho letopočtu. Ať už se jedná o Venušin, Jupiterův nebo Bakchův chrám, vše vypadá impozantně a dává tušit monumentálnost původních staveb. Návštěvníky tu přepadá respekt z obrovitých sloupů a oblouků, záměr dávných architektů se tak plní i po tisících let. Až se chce zvolat: „Od teď budu milý, zdvořilý a vstřícný, tak mě, Bože, netrestej.“
Zmínka o náboženství tu je na místě. Libanon v dějinách totiž vždy patřil k tradičním baštám křesťanství. Kromě křesťanských památek zde lze obdivovat také pozůstatky římského stavitelství, třeba zrovna v Baalbeku. Díky nim se chrámové terasy dostaly v polovině osmdesátých let na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Historie na vás dýchne i v článku Gigantické kostely, obří mešity: Jak vypadají největší náboženské stavby světa
Libanon - údajně nejlepší místo pro dovolenou
Asi 85 kilometrů od Baalbeku se nachází Bejrút. Mnoho Čechů ho zná hlavně díky krajance Blance Matragi, která se sem kdysi vdala, v roce 1982 si tu otevřela módní salon a stala se uznávanou návrhářkou. Vedle salonu slavné Češky skrývá hlavní město Libanonu ještě další atrakce, třeba živý bulvár Avenue de Francaise vystavěný podle francouzského vzoru v době, kdy země galského kohouta spravovala Sýrii a Libanon.
Chcete si místo Blízkého východu přečíst o vzdálenějších částech Asie?
- Patří k největším záhadám světa: Tajemní tvorové - existují Yetti, čupakabra a další?
- Drsná ruská Čukotka: Tam, kde pojídají muchomůrky a starým se pomáhá ze světa
- Osm tisíc soch a každá je jiná: Terakotová armáda prý ukrývá skryté poselství
- Klášter Borobudur: Poznejte tajemství stavby, kterou její obyvatelé náhle opustili
Bejrút ale vyniká ve spoustě dílčích kritérií při posuzování krásy měst a sklízí za to své ovoce. V uznávaném průvodci po Blízkém a Středním východě byl v roce 2012 označen jako nejlepší město oblasti vhodné k návštěvě, obdobnou anketu deníku The New York Times dokonce vyhrál v celosvětovém měřítku, časopis Lonely Planet jej zase jmenoval mezi deseti nejživějšími městy světa. My můžeme být hrdí, že lidi po jeho ulicích vozí mimo další autobusy také pár starých českých Karos.
Do nejstaršího města světa...
Vedle Bejrútu a Baalbeku skýtá země spoustu dalších míst k prohlídce a k obdivování. Třeba ty, které se pyšní nějakým „nej“. Vzhledem k bohaté historii osídlení Libanonu není divu, že zde najdeme podle dostupných zdrojů nejdéle obydlené místo na světě. Jedná se o Byblos, osídlení založené před osmi, ale možná i deseti tisícovkami let. Historici mají za to, že jde o nejstarší dochované město založené Féničany, dokonce starší než legendární Troja.
Raději byste na dovolenou v Evropě? Co třeba Luxusní dovolená na chudé Sicílii: Vydejte se do Taorminy, letoviska na skále!
Když se řekne Libanon, spoustě lidí se vybaví cedr, aniž by třeba kdy viděli vlajku, na níž národní strom zaujímá výsadní postavení uprostřed. S typicky rozložitými větvemi vypadá posvátný strom opravdu zvláštně. Jeho netradiční vzhled ale láká lidi spíše dnes. V dávných dobách si získal oblibu spíše jako hlavní vývozní artikl. Jeho dřevo se dováželo do všech okolních říší.
Dnes už cedrů výrazně ubylo, o to více mají zastánců a ochránců. Existují organizace, které mají jako hlavní náplň činnosti udržet v Libanonu tuto dřevinu v hojné míře. Daří se jim to především v Bšaré, místě posetém cedrovými porosty, v nichž nejstarší kusy přežily podle odhadů odborníků dva tisíce let. Jejich repliky a spoustu dalších suvenýrů s tematikou cedrů najdeme v zemi nepočítaně.
Libanon leží na pobřeží Středozemního moře. Jak ale vypadá oblast, které se říká "Vietnamské Středomoří"? Netradiční letní destinace: „Vietnamské Středomoří“ láká na exotiku, jídlo a luxus
Památky jsu v perfektním stavu
Země se léta vypořádávala s dlouhým válečným konfliktem. Ten jejím památkám možná paradoxně prospěl. Bitevní vřava zabránila invazím turistů, kteří by unikátní památky mohli ničit. Díky tomu se nyní těší z dobrého stavu a lidé sem nyní jezdí v opravdu hojné míře.
V žebříčku měst, v nichž cizinci utratí nejvíce peněz, patřívají Bejrútu medailové pozice. Ať už jde o starověký Byblos, moderní Bejrút či nádherný Baalbek, významná místa Libanonu berou útokem nájezdníci tak jako kdysi. Jen luky a oštěpy vystřídaly fotoaparáty a kreditní karty.
Inzertní sdělení: Tipy na zájezdy na Blízký východ
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Jeruzalém, Petra, Mrtvé moře a další perly... vydejte se do kolébky křesťanské i židovské kultury. Poznejte slavné památky i památná místa. Unikátní poznávací zájezd - deset dní plných zážitků!
"Bílý jako vrcholky libanonských hor" znamená název státu v češtině. To ho ale zdaleka plně nevystihuje. Libanon, to jsou starobylá města Byblos nebo Baalbek, ale i moderní a živý Bejrút.
Izrael je v mnoha směrech fascinující - jedná se o velmi mladý stát, ovšem na jeho území se odehrávaly důležité momenty historie západní civilizace. Chcete místa, kde se po tisíce let formovala naše kultura?
Čtěte dále:
Přečtěte si také o tajemství nejvyšších hor, o ztraceném městě Nan Madol nebo o luxusních letoviscích na Sicílii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán
Anketa
Libanon
Vedle největších magnetů existují v zemi spousty stejně zajímavých, ovšem méně známých míst. Veřejnost se jejich jména po dlouhých letech izolace země teprve učí. Pojďme se podívat na tři z nich.
Hermelská pyramida
Stojí sice nedaleko města Hermel, ale uprostřed vyprahlé širé pláně. Vypadá jako hrobka králů, které známe z jiných částí světa, dosud se ovšem nikomu nepodařilo vysvětlit, proč zde vlastně je a k čemu sloužila. Stavitelé na ní nakreslili výjevy z lovů. Neměří ani pět metrů, přesto je dobře viditelná z velké dálky. Kontroverzní historik Erich von Däniken ji spojuje s působením mimozemských civilizací na naší planetě. Co myslíte, pohybovali se návštěvníci z hlubin vesmíru právě v těchto oblastech?
Tripolis
Nejde o lybijský Tripolis, tohle město je úplně jiné. Říká se mu také Tarábulus. Pokud jste pozorně přečetli článek, víte, že tu podle legendy vzniklo mýdlo. Jedná se o nejvýchodnější přístav a také druhé největší město v zemi. Má bohatou historii, nicméně za připsání na seznam UNESCO vděčí přírodnímu bohatství. Na Palmových ostrovech u pobřeží se totiž mezi bujnou vegetací prohání celá řada exotických druhů ptáků sledovaných mořskými želvami a dalšími živočichy.
Tyrus
Zaniklé město plné archeologických vykopávek z různých dějinných údobí vábí na možnost srovnávat architekturu a životní styl fénických zakladatelů, lidí z období budování římsko – byzantských obchodních cest a rozvinuté stavitelství starověkých Římanů. Ti tu po sobě zanechali druhý největší hipodrom v celé kdysi tak veliké a mocné říši.