Článek
„Na ty řidiče, kteří u sebe nemají podle nové slovenské vyhlášky tuto kartu s nákresy a pokyny, jak poskytovat první pomoc, čekají citelné pokuty,“ potvrdil Právu mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.
Jenže, kde tu kartu vzít? Kde ji před cestou na Slovensko koupit?
Velvyslanectví neví, kde kartu v Česku koupit
Odpověď tento týden ještě neznali ani pracovníci slovenského konzulárního oddělení v Praze.
„Kde je budou moci řidiči před vstupem na slovenské území koupit, zatím nevím. Máme tady informace o nové vyhlášce, která začíná platit od 1. května, ale kde budou karty k dispozici nikoli. Cena jedné by měla být jedno euro,“ uvedla pracovnice konzulárního oddělení slovenského velvyslanectví v Praze Renata Bílková.
Zástupci ÚAMK v Praze se ale domnívají, že českým řidičům při absenci karty nic nehrozí.
Stáhnout z internetu a zalaminovat
„Podle platné legislativy musí mít řidič povinnou výbavu země původu, tedy českou, a tak se domnívám, že mu pokuta nehrozí,“ uklidňoval situaci pracovník ÚAMK v Praze Karel Pospíšil.
To, že slovenskou kartu zahraniční řidiči mít nemusejí, tvrdí i slovenské úřady. Ale tamní policie naproti tomu sdělila, že bude kontrolovat všechny řidiče.
Proto je rozhodně jistější, když si i český řidič slovenskou kartu do vozidla přibalí. Což radí i Pospíšil z ÚAMK. Jak říká, určitě se tím čeští řidiči mohou vyhnout případným diskusím se slovenskými policisty při silničních kontrolách.
Jedinou možnost, jak kartu v ČR získat, tak patrně bude stáhnout si ji z internetu, kde je vyhláška Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky z 8. dubna t. r., publikovaná ve Sbírce zákonů č. 143/2009 částka 53, dostupná. Například na natankuj.sme.sk, www.zakon.sk nebo na adrese www.kraj-lbc.cz.
„Řidiči si ji mohou okopírovat a pak si ji musí zalaminovat. V jejich vyhlášce totiž stojí, že karta musí být vodě a prachu odolná,“ upozornil pro Právo Zdeněk Rieger z odboru dopravy Libereckého kraje.
Jako bývalý dopravní policista a zkušební komisař považuje slovenskou novinku za prospěšnou.
Jako bývalý dopravní policista a zkušební komisař považuje slovenskou novinku za prospěšnou. „Myslím si, že je to určitě dobrá věc. Na jedné straně karty jsou názorné kresby, jak při první pomoci postupovat, a na druhé popis ve slovenštině. Karta musí mít obě strany. Řada řidičů vůbec neví, co je stabilizovaná poloha, kolikrát při masáži stlačit hrudník anebo dát umělé dýchání,“ upozornil Rieger.