Článek
Aby všechno odpovídalo co nejvíce realitě a historii, rozhodli se majitelé dům vybudovat a vše v něm vytvořit stejným způsobem a za pomoci stejných nástrojů, jaké byly k dispozici v době, kdy jej staří Sasové stavívali. Tedy v sedmém století našeho letopočtu.
Dům je postaven z jílu a hlíny, má dřevěnou kostru a jeho střecha je došková. Podlahou je pouze udusaná hlína posypaná jemným štěrkem.
V centru jediné místnosti, kterou dům má, je ohniště sloužící zároveň jako kamna. Jeho část zakrývá plotna z přírodního kamene. Nad ohništěm je zavěšen veliký kotel, v němž se připravovala většina stravy.
Dům je uzavřen tradiční doškovou střechou, skrz kterou po dvaceti letech jen na pár místech začalo mírně zatékat. Protože si ale oprava vyžádá značné investice, rozhodli se manželé, jimž je 64 a 65 let, vypsat sbírku, při které se jim od příznivců sešla více než polovina potřebné částky.
Manželé se nespokojili pouze s vybudováním domu. V jeho okolí rovněž začali pěstovat plodiny, které tehdejší saští obyvatelé britských ostrovů pěstovali, a chovají také něco kusů drůbeže a dalších domácích zvířat.
Do svého domu zvou žáky a studenty z celé země, aby měli možnost si prohlédnout a třeba i osahat věci, které ve školách nemají možnost vidět. Jako bývalí učitelé vědí, že podobné programy jsou pro děti nejvděčnější a že si z nich žáci často odnesou více, než z běžné hodiny dějepisu.
Návštěvníci se u Jonesových mj. dozvědí o každodenním životě starých Sasů. O tom, že muži se starali především o zajištění jídelních potřeb a bezpečnost vesnice, zatímco ženy věnovaly podstatnou část dne výrobě tkanin nejrůznějšího druhu. Při práci jim pomáhaly děti už od nejútlejšího věku, nezřídka od tří let.
Pro návštěvníky, pro něž manželé chystají i možnost krátkodobého kempu na svém pozemku, jistě nejsou bez zajímavosti také informace o sociálním způsobu života.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Ženy v té době měly téměř stejné postavení jako muži, o něž po příchodu křesťanství na mnoho století přišly. Sasové běžně využívali otroky, které získávali například coby zajatce při svých bojích. Mohli se však jimi sami stát, pokud se dopustili některých zločinů.