Článek
Dnes se na českém trhu nejvíce prodávají byty v kategorii 2+kk (do 55 m2), které slouží jako startovací byty pro jednotlivce i mladé rodiny, tak i jako byty na investice a též tzv. „na stáří“.
„Díky růstu ekonomiky, nízkým úrokovým sazbám a díky tomu, že se rodiny stále častěji stěhují do větších bytů, roste v posledních letech i počet prodaných bytů s dispozicí 4+kk, respektive obecně bytů do 120 m2,“ říká David Jirušek ze společnosti Finep.
„Standardní provedení našich bytů je řešeno v drtivé většině výrobky od tuzemských značek a dodavatelů. Klient má vždy možnost v rámci standardu (bez toho, aby to mělo jakýkoliv vliv na cenu bytu) vybírat ze tří dekorů obkladů, dlažeb, podlah, obložkových zárubní, dveří atd. Každý byt / dům je vybaven tak, že se klient po dodání vlastní kuchyňské linky, kterou naše společnost nedodává, může defacto ihned nastěhovat a v bytě bydlet. Z jeho strany tak stačí nastěhovat si nábytek a osadit osvětlení bytu dle jeho vlastního vkusu,“ upřesňuje Jan Koubík, manažer developerské společnosti Bemett.
Patrně nejčastěji upravovanou místností jsou koupelny. Zde noví majitelé požadují změny související s elektroinstalacemi (hlavně se zásuvkami) a také chtějí posunout či změnit zařizovací předměty.
Žádané jsou rovněž změny obkladů a dlažby, nahrazení vany sprchou a obecně výměna koupelnové sanity (umyvadla, toaletní mísy atd.).
Kvalita za doplatek
Pokud si zákazník vybere dražší vybavení, než je ve standardu, rozdíl pochopitelně doplatí, ale obvykle se jedná jen o několik tisíc korun, které tvoří jen nepatrný zlomek ceny celého bytu.
Také v ostatních částech bytu představují právě zásuvky, spínače, eventuálně rozvaděče nejčastěji pozměňované prvky. Novým majitelům obvykle nevyhovuje jejich umístění nebo počet. Žádané je přidání pojistek na sušičku, případně doplnění žaluzií o elektromotorek a veškeré práce a úpravy s tím spojené.
O něco nákladnější je pak změna příček v bytě, zde se klientské změny většinou pohybují v řádu desítek tisíc. Další často požadovanou úpravou je výměna, posun, změna povrchu nebo čím dál častěji i vyšší bezpečnostní třída vstupních dveří.
Bez pozornosti rovněž nezůstávají interiérové dveře a zárubně. I ty si klienti někdy nechávají vyměnit. Podle zkušeností Jana Koubíka z Bemettu ale většina zájemců o nový byt zůstane jen u levnější změny obkladů, dlažby a případně i podlahové krytiny.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Vždy je pak podle Davida Jiruška úspornější žádat úpravy ještě před začátkem stavby bytového domu, kdy lze některé z nich provést rovnou, bez tzv. vícenákladů, které by jinak hradil klient. I v případě, že se požadované změny bez vícenákladů neobejdou, je opět výhodnější hlásit a požadovat jejich provedení předem, kdy jejich cena bude citelně nižší, než při koupi již hotového domu a bytu.