Článek
Stavba se sedlovou křížovou střechou pokrytou šindelem je zasazena do strmého svahu. Rekonstrukce respektovala tradiční vzhled místních roubených domů, dům přitom splňuje všechny nároky na moderní bydlení.
K rekonstrukci byly využity lokální přírodní a ekologicky šetrné stavební materiály. Dům dýchá sám o sobě. Tepelnou ztrátou 6 kW ročně odpovídá kritériu pro nízkoenergetické stavby.
Co se změnilo
Z pohledu ze svahu je vidět v úrovni základů stavby masivní kamennou zeď. Původní přístup k domu byl totiž velmi strmý, a tak terénní úpravy směřovaly především k vyrovnání plochy v okolí domu.
Vznikla tak terasa před domem, která pokračuje odpočinkovým a okrasným prostorem na jižní straně. Úpravy byly nutné také kvůli instalaci nových rozvodů kanalizace, vody a elektřiny.
Křížovou střechu nově pokrývá drdlíkův šindel, který je z recyklovaného plastu. Šindele umožnily vyskládání úžlabí pro odvod vody ze střechy v místech, kde pronikají obě sedlové střechy. Vodu zachytávají poctivé dřevěné okapy, které drží stylové kovové držáky. Kvůli sněhovým podmínkám v horách má střecha strmý sklon 49°.
Původní roubená část byla na severní straně, což zvyšovalo tepelné ztráty domu. Majitelé roubenou část s velkým množstvím oken nově postavili na straně jižní, chtěli v ní mít prosluněnou světnici. K severu nyní směřuje zděná část stavby se sádrovými omítkami, v níž jsou provozní místnosti.
Zvenku jsou viditelné masivní dřevěné trámy i jejich rohové spojení. Na povrchu stěn světnice je tzv. falešné roubení ze smrkových profilů a výplně ze směsi hlíny a slámy. Jeho výhodou je, že v porovnání s masivními trámy sesedá jen minimálně.
Místnosti a chytrá úložiště
Vstupní chodbička vede do světnice s krbovými kamny, která je srdcem domu. O světlo se v ní kromě tradičních okének starají řady stropních bodovek, decentně zabudované v dřevěném stropu mezi trámy. Každou řadu lze zapínat zvlášť podle potřeby.
Ve světnici se spojují obývací a jídelní část s kuchyňkou. Z ní můžeme sestoupit do kamenného, chladného původního sklípku.
V podlaží i v patře jsou sociální zařízení a koupelna. Dřevěným schodištěm projdeme do patra s úložnými prostory ve střeše. Do jednoho vstupujeme po žebříku z podesty schodiště, druhý prostor je nad podestou, ale vchází se do něj z pracovny mezi ložnicí, koupelnou a dětským pokojem.
Dětský pokoj je zatím plný hraček, ve vestavěném patře bude později místo třeba pro spaní. Zajímavým doplňkem je okénko z dětského pokoje do chodby.
V pracovně vzhledem k nasměrování k severní straně zůstala dvojitá okna. V ložnici je kromě dvoulůžka a skříně na míru infrasauna. Na útulnosti ložnici přidávají dřevěné trámy, okna vikýřů a šikminy obložené dřevem.
Původní ráz interiéru
Všudypřítomné dřevo vidíme v přiznaných krovech, ve stěnách, ze dřeva jsou stůl a židle, z masivu kuchyňské pracovní desky i obložení digestoře.
Stěny světnice zdobí petrolejové lampy, na chodbě je lucerna. Také dveře svým vzhledem a kováním evokují staré časy.
Dřevo a kámen slouží v koupelnách mj. k obložení vany, baterie, pro stůl s umyvadlem. Sprchový kout v patře je vytvořen z kamenné mozaiky.
V domě majitel místy využil původní staré trámy. Dřevo pravidelně ošetřuje přírodními oleji, aby si zachovalo kondici i kresbu.
Technické údaje
Užitná plocha: 230 m2, 4+kk, 2 koupelny a WC
Materiály: dřevo, kámen, cihla, dřevovláknité izolace, drdlíkův šindel
Konstrukce dřevěná Izolace dřevovláknité desky
Eurookna lepená podélně, dvojsklo
Vytápění: peletový kotel + podlahové vytápění + krbová kamna
Kanalizace: tříkomorový septik s pískovým filtrem
Odvětrávání: příčkami schodiště a odvodnými průduchy do patra
Cena přestavby: kolem 3,5 mil. Kč
Realizace: Tesařství Petr Smutný