Článek
Budova Harpa se nyní může pyšnit prestižním oceněním, které nese název po slavném architektovi Ludwigu Mies van der Rohe. Jeho dílo je k vidění i v České republice. Je totiž autorem slavné brněnské vily Tugendhat.
Cena je nejprestižnějším ohodnocením v oblasti evropské architektury. Uděluje se každé dva roky jednomu dílu dokončenému v předchozím období.
Autorem pozoruhodné stavby Harpa je dánské architektonické studio Henning Larsen Architects, které budovu navrhlo ve spolupráci s umělcem Olafurem Eliassonem a konzultační architektonickou firmou Batteríid Architects. Porotu, jejímž předsedou byl letos designér a architekt Wiel Arets, zaujala nevšední fasáda budovy, která vzdáleně připomíná plástve nebo křídla hmyzu.
Budova podle poroty pomohla proměnit a oživit reykjavíkský přístav. "Harpa se stala symbolem obnovené dynamiky Islandu," sdělil předseda Wiel Arets. Stavba má krystalickou podobu inspirovanou islandskou krajinou. Fasáda odráží okolní prostřední města, moře i nebe a vytváří zajímavé efekty.
Exteriéru dominuje sklo (to je místy i barevné) a ocel. Na stavbu bylo využito více než tisíc trojrozměrných kvazi cihel ze skla. Architekti ale kombinovali různé tvary skleněných ploch.
Interiéry jsou laděny do jednotné barevnosti. V budově jsou čtyři hlavní sály, kanceláře, zkušebny aj. Jedno patro také slouží jako multifunkční prostor pro pořádání večírků a rautů. Podlahová plocha stavby je cca 28 tisíc m².
Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb se pořádá už od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů. Ze stovek děl nejprve vybrala odborná mezinárodní porota v Barceloně finalisty – stavby, které jsou pak představeny v katalogu a na putovní výstavě. [celá zpráva]
Slavnostní předání cen se bude konat dne 7. června v Miese van der Rohe Pavilion v Barceloně. Datum se shoduje s oslavou 25. výročí ceny.