Článek
Investoři se inspirovali experimentálním projektem Velux Model Home 2020, který se snaží dokázat, že minimální spotřeba energie na bydlení nevylučuje dostatek denního světla a čerstvého vzduchu v domě a blízkost přírodě.
Nachází se poblíž Trondheimu, v krajině obklopené horami. Z jižního svahu mají obyvatelé výhled na fjord Trondheim, mohou si užívat vycházky do přírody i blízká golfová hřiště.
Stavba má jednoduchý koncept – k dvoupodlažní hlavní obytné části, kompaktní krychlové budově se stanovou střechou, přiléhá přízemní objekt – garážové stání, jehož střecha je využívána jako terasa.
V přízemí se nachází vstupní hala, tři pokoje a velká koupelna, schodiště vede do patra, které tvoří v podstatě jedna velká místnost otevřená do krovu – kuchyň, sezení a jídelna v jednom. Teplo domova symbolizuje a fakticky dodává centrální krb. Je tu ještě malá pracovna a WC. Technické zázemí se nachází v suterénu.
Ekologický přístup se uplatnil nejen v nových, v podstatě experimentálních technických řešeních, ale ve všech aspektech a fázích stavby. Dřevěný dům byl postaven převážně z místních obnovitelných materiálů, místními firmami. Tím se snížily požadavky na dopravu a některé technologické procesy na stavbě.
Obložení fasády černými dřevěnými panely dokládá spřízněnost s tradiční norskou architekturou, v interiéru „dostaly slovo“ bělené smrkové palubky, rovněž tradiční a charakteristický skandinávský materiál.
Energeticky aktivní dům
Energetický koncept stavby vychází ze dvou základních směrů: minimální spotřeba energie a maximální využití obnovitelných zdrojů energie. Dřevěná rámová konstrukce vnějších stěn i střešní plášť jsou zatepleny nadstandardní izolací z minerální vlny (tl. 350 mm a 500 mm), fasádní i střešní okna s trojskly maximálně propouštějí denní světlo, zabraňují únikům tepla a jsou vybavena stíněním. Stavba využívá pasivní solární zisky a je konstruována jako vzduchotěsná.
Na jihovýchodním průčelí a zábradlí vidíme solární kolektory pro ohřev teplé vody. Přispívají i do systému teplovodního podlahového vytápění vstupní haly (pokryjí zhruba 50 % roční potřeby teplé vody, zbylou energii na ohřev TUV dodá elektrický bojler). Přízemí i patro jsou vytápěny krbovými kamny a krbovou vložkou Jotul a vybaveny systémem rekuperace tepla s účinností až 80 %.
Světlo a vzduch tvoří klima
Množství oken přivádí do interiéru denní světlo ze všech směrů, což zlepšuje prostředí v domě a snižuje spotřebu elektřiny na osvětlení. Projektanti navrhli dimenze i umístění oken tak, aby zajistila optimální světelné podmínky v průběhu všech ročních období.
Rovnoměrný a plynulý přísun čerstvého vzduchu, čili správné provětrání, zajišťuje automaticky řízená kombinace dvou ventilačních systémů. V zimě funguje rekuperace – přivádí čerstvý vzduch zvenčí, předehřívá ho ve výměníku tepla a rozvádí do interiéru. Jakmile se venku oteplí, systém se přepne do režimu přirozeného větrání.
Fasádní a střešní okna tvoří ucelený systém řízený centrální automatikou – čidla vyhodnotí vlhkost, teplotu a koncentraci CO2 v domě a na základě těchto informací se automaticky otevírají a zavírají fasádní a střešní okna. Příjemná teplota a čerstvý vzduch jsou tak v domě stále přítomné, nikdo nemusí myslet na to, zda nezapomněl vyvětrat či naopak zavřít okno.
Fota: archiv firmy Velux
Technické údaje
Zastavěná plocha: 233 m2
Užitná plocha: 160 m2
Konstrukce: betonové základové pasy, montovaná dřevostavba s rámovou nosnou konstrukcí, dřevěný krov, obvodové stěny izolovány minerální vlnou tl. 350 mm (koeficient prostupu tepla U = 0,12 kW/m2K), střecha je izolována min. vlnou Glava Extrem 500 mm (U = 0,1 W/m2K), vnější obložení dřevěnými panely, střešní krytina falcovaný titanzinkový plech
Výplně otvorů: fasádní okna NorDan, střešní okna – dřevěná s izolačními trojskly (koeficient prostupu tepla U = 1,0 W/m2K, fasádní okna U = 0,7 W/m2K), vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní
Vytápění: systém rekuperace Swegon (vzduchotechnická jednotka s rotačním výměníkem tepla, obnovuje se přes 80 % tepla z odpadního vzduchu), krbová kamna a krbová vložka Jotul (tepelný výkon 5 kW, účinnost 82 %, nízké emise CO2), 18,5 m2 solárních kolektorů pro ohřev TUV, elektrický bojler
Dům je vzduchotěsný: blower door test 0,3
Větrání: hybridní ventilace – mechanická ventilace s rekuperací + přirozená ventilace v letním období
Projektanti: Brendeland & Kristoffersen, SSBygg as, Roger Lillebo
Všestranný řídicí systém
Řídicí systém KNX (zn. Intel) monitoruje a ovládá veškeré technologie v domě. Jde o bezdrátovou komunikační síť, kde veškerá čidla (světelné a pohybové senzory, meteostanice, termostaty) posílají informace a pokyny výkonným zařízením — pohonům, ventilům, spínačům, relé, stmívačům atd. Ovládá osvětlení, teplotu v místnostech, větrání atd. Lze jej řídit dotykovými panely, pomocí chytrého telefonu nebo tabletu.
Další funkce: umožňuje vypnout všechna světla v domě v jeden okamžik, umožňuje snížit větrací systém na minimum, reguluje přívod vzduchu do krbu, reguluje teplotu vzduchu ve všech místnostech, ovládá venkovní osvětlení na fotobuňku, automaticky vypíná ohřev vody se 4hodinovým zpožděním (odjezd na dovolenou).
Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Můj Dům.