Hlavní obsah

Lapidární koncept domu - málo místa vyřešili s pověstnou českou vynalézavostí

Dům na okraji města Šternberk, v domáckém prostředí bývalé zahrádkářské kolonie, vychází z jednoduchého konceptu. Jeho zpracování je ve všech směrech individuální.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Podélnou stavbu charakterizuje atypická pultová střecha se sklonem v podélném směru a vykonzolovaná okna ve druhém podlaží. Jejich konstrukci tvoří nosný rám z ocelových profilů a vyzdívka z tvárnic Ytong.

Článek

Manželům se dvěma dětmi školního věku, s řadou koníčků a plánů, přestal byt v panelovém domě stačit jak po prostorové, tak i po funkční stránce. „Jako nový domov jsme si původně představovali pohodlný přízemní bungalov, ale při stavbě domu stejně jako v jiných životních situacích dopadne často nakonec všechno jinak," vzpomíná paní zděného domu.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Společný obytný prostor „zatepluje“ podlaha ze světlého marmolea v mandlovém odstínu, kombinovaná s odolnou antracitovou keramickou dlažbou v kuchyňské části a pod jídelním stolem.

Možnosti zastavění obdélníkového pozemku s východo-západní orientací omezovalo ochranné pásmo vysokonapěťového elektrického vedení, které sem zasahuje ze severní strany. Z tohoto směru sem také doléhá hluk frekventované okresní komunikace, i když parcela s ní přímo nesousedí, a duch blízkého hřbitova.

Na jižní straně se naopak nachází malý ovocný sad, který si rodina přála zachovat. Volně zastavitelná zůstala dlouhá úzká obdélníková plocha uprostřed, zadání tedy na první pohled neslibovalo lákavou příležitost blýsknout se výjimečnou architekturou. Nikoliv krásná velká parcela a štědrý rozpočet, ale právě určitá výchozí omezení však v praxi prověří odvahu a tvůrčí schopnosti architekta. Tomáš Bindr a Jan Zelinka úlohu vyřešili s pověstnou českou vynalézavostí.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Denní světlo přicházející přes galerii ve druhém podlaží dodává interiéru odlehčenou bazilikální atmosféru. Za šera vytváří zajímavou světelnou hru soustava zabudovaných nástěnných a stropních reflektorů.

Zatímco sousedé bezradně přirovnávali výraznou novostavbu ke skokanskému můstku, její majitel dal dílu název LaKonický dům. Výstižně charakterizuje lapidární koncept zhmotněný v čistém kónickém tvaru. Úzká dlouhá stavba se od východu k západu zužuje a zvyšuje, na straně vstupu je dům široký 6,0 m a má dvě podlaží, směrem k západu se plynule zvyšuje do výšky tří podlaží a zužuje se na rozměr 4,0 m. Přízemí slouží ke společnému setkávání rodiny a k bydlení rodičů, horní podlaží jsou privátní.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Půdorys 1. patra: 1) zádveří 2) technická místnost 3) kuchyň + jídelna 4) komora 5) obývací pokoj 6) šatna 7) ložnice rodičů 8) koupelna + WC 9) pergola, 10) garážové stání 11) sklad 12) sklad krbového dřeva.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum .cz

Jediný „průlom“ v západním průčelí tvoří francouzské okno do ložnice rodičů.

Za vstupním zázemím se nachází otevřená lineárně uspořádaná společná obytná část, kde kuchyň přímo přechází v jídelnu a obývací pokoj, celek zakončuje oddělená ložnicová zóna rodičů s vlastní šatnou, koupelnou a výstupem do zahrady. Přízemí je ve dvou místech vertikálně propojeno s druhým podlažím - prostor nad vstupní předsíní a nad obývacím pokojem zůstává volný až pod strop 2. podlaží.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Půdorys 2. patra: 1) galerie 2) chodba – šatna 3) dětský pokoj 4) WC 5) průhled nad vstupem 6) koupelna 7) sprcha 8) infra sauna 9) dětský pokoj 10) šatna.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Kuchyňskou linku z MDF desek zdobí zvláštní dezén laminovaných desek, zvaný fino bronz, decentní hliníkové úchytky, rámečky a hrany. Jídelní stůl je z běleného dubu.

Ze společné obytné části také vede otevřené schodiště na galerii nad obývacím pokojem a dále do „velínu", pracovny hlavy rodiny, situované v nejvyšší části stavby, ve třetím podlaží. „Motivem, který vedl k tomuto výškovému uspořádání, je manželův horolezecký koníček," prozradila nám hostitelka. „V nejvyšším místě severní fasády se počítá s cvičnou horolezeckou stěnou." Ze severní strany je dům izolován kompaktní stěnou bez oken, v přízemí je přistavěn garážový přístřešek pro dva automobily. Obytné prostory se obracejí k jihu a k západu.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Půdorys 3. patra: 1) pracovna 2) galerie

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Galerii v patře chrání a prosvětluje transparentní zábradlí lepené ze silnostěnného skla, horní okna jsou pevně zasklená.

V druhém plánu LaKonického domu se objevují zajímavá technická řešení, nenápadná rafinovanost, kouzlo nechtěného... Tvar, ač na české poměry atypický, splňuje místní podmínky regulace, které stanovují maximálně dvě nadzemní podlaží s podkrovím a zastřešení sedlovou či pultovou střechou v předepsaném sklonu. V místě není plynovod, zděný dům je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch/vzduch v kombinaci s rekuperací (stavba realizována v nízkoenergetickém standardu). Červená fasáda tvoří protipól okolní zeleně.

Foto: Jiří Vaněk a Jana Labuťová, www.mujdum.cz

Severní fasáda se z „energetických“ důvodů obešla zcela bez oken, jediným členicím prvkem je venkovní nerezový komín.

Na zvláštní atmosféře interiéru se podílí jak prostorová kompozice, tak rozvrh prosklených ploch, volných průhledů a cílené směrování denního světla. Ráno vstupuje slunce dovnitř prosklenou plochou nad vstupem a sluneční paprsek prochází po délce celým domem, k večeru se zlatavé paprsky lámou na skleněném zábradlí galerie a vytvářejí duhové efekty.

Autoři
Ing. arch. Tomáš Bindr (1973)
Autorizovaný architekt. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, je členem akademie architektury, od r. 2003 pracuje v Atelieru 38. Externě vyučuje na stavební fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě.
Ing. arch. Jan Zelinka (1971)
Autorizovaný architekt. Studoval architekturu na VUT v Brně, je zakládajícím členem Atelieru 38, působí jako externí pedagog na fakultě stavební VŠB v Ostravě.
Atelier 38 se zabývá návrhy rodinných domů, bytových domů, občanských a průmyslových staveb i urbanistickými projekty a návrhy a realizacemi interiérů. V roce 2008 získal ocenění Stavba roku Moravskoslezského kraje, Fasáda roku Moravskoslezského kraje a druhé místo v architektonické soutěži na téma Humanizace fasád Dolního náměstí a Mezi trhy v Opavě.

Text: Jitka Pálková, www.mujdum .cz

Technické údaje

Zastavěná plocha 108 m²

Užitná plocha 163 m² (+ garážové stání a terasa)

Konstrukce betonové základové pasy, zdivo Porotherm, vnější kontaktní zateplení fasády EPS 150 mm + probarvovaná omítka, porothermové stropy, železobetonové schodiště, atypické arkýře z tvárnic Ytong vynášené ocelovou konstrukcí

Výplně otvorů dřevěná okna a pevně zasklené plochy s izolačními trojskly pro pasivní domy, dveře dýhované do obložkových zárubní, vchodové dveře atypické dřevěné se skrytým rámem

Vytápění teplovzdušné vytápění s rekuperací, zdroj energie tepelné čerpadlo systém vzduch/vzduch, rozvody zabudovány ve stěnách a stropech, krbová vložka s teplovzdušným výměníkem slouží jako doplňkový zdroj tepla

Spotřeba energie na vytápění je 36 kWh/m² za rok. Dům má parametry nízkoenergetické stavby

Odhadovaná cena stavby 5 000 000 Kč

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám